Kategorija: Edukacije

  • Seminar – (Privatno) – Pravna pitanja izgradnje kapaciteta i proizvodnje energije – Maj 2024

    Seminar – (Privatno) – Pravna pitanja izgradnje kapaciteta i proizvodnje energije – Maj 2024

     

    (PRIVATNO) – PRAVNA PITANJA IZGRADNJE KAPACITETA I PROIZVODNJE ENERGIJE IZ OBNOVLJIVIH IZVORA (SOLARNI PANELI, VJETRO TURBINE)

     


    Seminar:

    09:30h
    Sarajevo 22. 05. 2024. Hotel “Hollywood”

    Bosna i Hercegovina se mnogim međunarodnim dokumentima obavezala na provođenje zelene tranzicije. Članstvo u Evropskoj energetskoj zajednici kao i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju odnosno kandidatski status obavezuju BiH da izvrši dekarbonizaciju energetskog sektora i općenito provede reforme i uskladi svoje zakonodavstvo u oblasti energije sa pravom EU.

    Energetsko pravo je primarno javno pravo, ali ima i značajne privatno-pravne aspekte. Težište planiranog seminara je na privatno-pravnim aspektima proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, ali ove aspekte nije moguće pravilno i potpuno sagledati bez uvodnih napomena o pravnom okviru općenito.

    Privatno – pravni aspekti su primarno vezani za pitanje kakve su stvari sa stanovišta propisa stvarnog prava uređaji za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (solarni paneli, vjetroturbine, vodovi i svi prateći uređaji), da li su onu u pravu BiH pokretne ili nepokretne stvari. Od ovog samo naizgled jednostavnog pitanja zavise mogućnosti kreditiranja i korištenja ovih uređaja kao sredstvo osiguranja kredita. Ova su pitanja već postala vrlo značajna u bankarskoj praksi.

    Postavlja se pitanje da li je optimalan model za izgradnju uređaja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora kupovina zemljišta na kojima će oni biti podignuti ili je odnose vlasnika zemljišta i proizvođača energije (u slučaju da se ne radi o prosumer-ima) optimalnije riješiti putem osnivanja prava građenja i/ili stvarnih služnosti. Posebna se pitanja postavljaju ako se radi o zemljištu u vlasništvu subjekata javnog prava. Odluke Visokog predstavnika o državnoj imovini mogu biti ozbiljna prepreka izgradnji ovih kapaciteta.

    U slučaju novih pravnih pitanja i instituta uvijek je koristan pogled „preko ruba tanjura“ odnosno pregled rješenja u uporednom pravu.

    Sva navedena pitanja će biti praćena i dostupnim sudskim odlukama.


     

    SADRŽAJ SEMINARA:

    • Uvod, općenito o pravnom okviru koji regulira proizvodnju energije iz obnovljivih izvora
    • Izgradnja objekata za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora v. zaštita okoliša
    • Stvarno – pravni status uređaja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora; djelovanje načela superficies solo cedit, da li se radi o pokretnim ili nepokretnim stvarima?
    • Uređaji za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora kao objekt založnog prava (hipoteka ili zaloga na pokretnim stvarima) odnosno drugih prava osiguranja (posebna vlasnička prava odnosno leasing, zadržanje prava vlasništva)
    • Mogućnosti koje nude Okvirni zakon o zalozima BiH i entitetski zakoni o stvarnim pravima
    • Pravo građenja i pravo služnosti – klasični instituti u funkciji izgradnje uređaja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora
    • Rješenje uporednog prava koja bi bila primjenjiva u BiH
    • Sudska praksa vezana za obnovljive izvore energije i zaštitu okoliša.

     

    Pitanja i odgovori


     

    PREDAVAČ:

    Prof. dr. Meliha Povlakić

     

    TRAJANJE SEMINARA:

    09:30 – 15:30

     

    SEMINAR JE NAMIJENJEN:
    • bankama,
    • advokatima,
    • notarima,
    • poslodavcima,
    • pravnicima,
    • šefovima pravnih službi na svim nivoima vlasti,
    • članovima uprava privrednih društava,
    • gradskim/općinskim službama nadležnim za imovinsko-pravne poslove i katastar,
    • državnim, entitetskim, kantonalnim i općinskim pravobraniocima,
    • zaposlenicima u zemljišnoknjižnim uredima/odjeljenjima,
    • zaposlenicima u Federalnoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove i Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove Republike Srpske;
    • službama za geodetske i imovinsko pravne poslove,
    • i svima onim koji žele unaprijediti svoje kompetencije iz ove oblasti.

     


    KOTIZACIJA ZA UČEŠĆE (sa PDV-om):

    Seminar:

    185 KM po jednom učesniku;
    175 KM po osobi za dva i više učesnika iz iste organizacije;
    165 KM po osobi za pretplatnike na časopis „Pravo i finansije

     

    Kotizacija uključuje:

    • Troškove sudjelovanja u radu seminara
    • Edukacijski materijal (prezentacija sa seminara)
    • Osvježenje tokom pauze i zajednički ručak
    • Uvjerenje o usavršavanju (certifikat).

     

    PRIJAVA NA SEMINAR:

    Obavezna prijava na seminar putem prijavnog obrasca

    1. Prijavni obrazac molimo Vas da popunite online ili preuzmete isti i pošaljete putem e-maila na rec@rec.ba
      ili putem faxa na jedan brojeva + 387 33 40 87 78, + 387 33 40 87 79 i + 387 33 21 45 82.
    2. Na osnovu dostavljenog prijavnog obrasca, dostavljamo Vam profakturu na osnovu koje se vrši plaćanje.

    Uplata se može izvršiti i u gotovini prije početka seminara – molimo Vas da nas o tome ranije pismeno obavijestite.

    VAŽNA NAPOMENA

    Budžetski korisnici svakako mogu prisustvovati seminaru uz odgodu plaćanja ali uz obaveznu prijavu!


    Pretplata na Portal „REC-ko“: Pitanja i odgovori iz radnih odnosa FBiH – 350 KM, godišnja pretplata za 2024. godinu (portal trenutno sadrži oko 4.920 pitanja i odgovora iz oblasti radnih odnosa FBiH i redovno se dopunjava + 55 modela akata)


    Pretplata na Portal „REC-ko“: Pitanja i odgovori iz Zaštite na radu – 300 KM, godišnja pretplata za 2024. godinu


     

    REC d.o.o., Jukićeva 2, 71000 Sarajevo

    REC.ba

  • Uniview Active Deterrence Mini PTZ kamera sa LightHunter tehnologijom –

    Uniview Active Deterrence Mini PTZ kamera sa LightHunter tehnologijom –

    Uniview Active Deterrence Mini PTZ kamera sa LightHunter tehnologijom je šavršen izbor za područja gdje vam je potreban dobar prikaz na kameri, kao i mogućnost zvučnog, svjetlosnog ili kombinovanog upozorenja.

    Upakovana u kompaktno kućište ova kamera neće zauzeti puno prostora na mjestu instalacije. Nije ni približno upadljiva kao standardne PTZ kamere, što znači da će tek privući pažnju onda kada to zaista bude potrebno.

    Ukoliko imate područja koja su podložna vandalskim napadima, mjesta na kojima želite da se mogući razbojnici ili osobe upozore da su pod videonadzorom, obavezno trebate razmotriti ovu kameru.

    Zahvaljujući LightHunter tehnologiji, dobijate bolje performanse u scenarijima slabijeg osvjetljenja.


    Više o edukaciji

  • Seminar: Upravljanje ključnim kupcima – Key Account Management

    Seminar: Upravljanje ključnim kupcima – Key Account Management

    dr. sc. Sead Bašić

    Rođen u Sarajevu, gdje završava osnovnu i srednju školu, nakon čega upisuje Ekonomski fakultet, gdje i diplomira. Magistarski studij kreiran od strane Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i University of Turin, Faculty for business conducting (Scuola di Amministrazione Aziendale) uspješno završava i stječe dualnu diplomu Magistra ekonomskih nauka iz oblasti poslovnog upravljanja i European Master of Business Administration (MBA). Nakon toga se upisuje na doktorski studij na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu kreiranog u okviru Tempus projekta u suradnji s Faculty of Economics and Business, University of Vienna i Faculty of Economics, University of Ljubljana, smjer Menadžment / Business koji s uspjehom završava odbranom doktorske teze pod nazivom “Primjena koncepta upravljanja ključnim kupcima u zemljama u tranziciji – teorijski i empirijski aspekti”.

    U toku dosadašnjeg profesionalnog angažmana dr. Bašić je stekao praktična znanja iz različitih oblasti ekonomije. Od marta 1996. godine počinje svoju profesionalnu karijeru i do danas je radio u nekoliko različitih kompanija uključujući i nekoliko svjetski renomiranih kompanija kao što su Unilever, Heineken i Henkel, te domaćih kompanija kao što su ASA PVA, ASA PSS i Prevent BH na pozicijama country manager, direktor preduzeća ili direktor robnih marki, obavljajući odgovarajuće poslove i zadatke. Tokom svoje dosadašnje profesionalne karijere je pohađao veliki broj treninga koji su organizirani unutar kompanija u kojima je u tom trenutku radio. Trenutno je zaposlen na poziciji direktora za razvoj preduzeća TABS d.o.o. Sarajevo. Osim toga, Sead je napisao više članaka i uvodnika za različite stručne časopise te je više puta gostovao kao gost predavačna različitim predmetima dodiplomskog i postdiplomskog studija na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu iz oblasti menadžmenta, marketinga ili prodaje.

    Više o edukaciji

  • Seminar – Upravljanje troškovima – Finansijske edukacije

    Seminar – Upravljanje troškovima – Finansijske edukacije

    dr.sc. Mirna Pajević Rožajac, ovlašteni eksterni i interni revizor

    Rođena je u Sarajevu, gdje završava osnovnu i srednju školu, nakon čega upisuje Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu, te diplomira 2009. godine u oblasti finansijskog menadžmenta i magistrira na istom fakultetu 2011. godine u oblasti makrofinansijskog menadžmenta. Nakon toga upisuje doktorski studij na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu kreiran u okviru Tempus projekta u suradnji s Faculty of Economics and Business, University of Vienna i Faculty of Economics, University of Ljubljana, smjer Menadžment / Business koji s uspjehom završava odbranom doktorske teze 2016. godine u oblasti finansijskog menadžmenta. Nosilac je mnogih priznanja i nagrada, od kojih se ističe da je dva puta bila nosilac „Summa cum laude“ (diplomski i postdiplomski studij završen sa najvećim priznanjem).

    Svoju profesionalnu karijeru započinje u konsultantskoj kući na poslovima praćenja propisa, predavanja i poslovnog konsaltinga, koji regulišu oblasti računovodstva, revizije, finansija, poreza, kontrolinga i radnih odnosa i sl. Nakon toga nastavlja sa radom u telekom sektoru na poslovima finansijskog kontrolinga i troškovnog računovodstva i nastavlja se razvijati u dijelu projekt menadžmenta i graditi karijaru većinom kao finansijski konsultant.

    Tokom svoje poslovne karijere završila je niz stručnih i specijalističkih seminara i treninga, te postala ovlašteni eksterni i interni revizor za oblast privredu, finansijske institucije, informacione tehnologije i budžet, certificirani računovođa, sudski vještak, ekspert iz oblasti nekretnina i upravljanja imovinom i konsultant sa višegodišnjim radnim i predavačkim iskustvom.

    Više o edukaciji

  • Seminar – Porijeklo roba i Carinska tarifa – Maj 2024

    Seminar – Porijeklo roba i Carinska tarifa – Maj 2024

     

    NOVA PRAVILA PORIJEKLA

    NOVA CARINSKA TARIFA I NOVOSTI U EU, EFTA I CEFTA ZONI ZA PRIVREDNIKE IZ BOSNE I HERCEGOVINE U 2024. GODINI

     


    Seminar:

    09:30h
    Banja Luka 14. 5. 2024. Hotel “Bosna”

    Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje EU-BIH, EFTA zemlje i Zajednički odbor Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA 2006) donijeli su odluke i ažurirali pravila preferencijalnog porijekla roba u Sporazumima o slobodnoj trgovini sa Bosnom i Hercegovinom uključujući uz postojeća pravila porijekla PEM Konvencije i nova “prelazna pravila porijekla” koja će se u 2024 godini primjenjivati na slobodnom izboru, a od 1. januara 2025. godine obavezno i isključivo.

    Bitno za privrednike iz Bosne i Hercegovine: Početak primjene ovih odluka je različit: CEFTA je počela 01.02.2023.godine, EFTA zemlje su počele 01.09.2023. godine, a EU članice 11.12.2023. godine.
    Ovim je omogućeno da se paralelno sa postojećim pravilima o porijeklu primjenjuju na dobrovoljnoj, neobaveznoj i bilateralnoj osnovi i nova alternativna (tranziciona, prelazna) pravila o porijeklu koja predstavljaju novi skup revidiranih, moderniziranih i fleksibilnijih pravila o porijeklu. Ova paralelna primjena dvije vrste pravila o porijeklu je zamišljena do sklapanja i stupanja na snagu izmjene PEM Konvencije, odnosno od 1.1.2025.godine.

    Odredbe ovih odluka omogućavaju u bilateralnoj trgovini između potpisnica sporazuma o slobodnoj trgovini primjenu:

    1. Povrata ili oslobađanja od carine (na sve vrste roba, osim tekstila i tekstilnih proizvoda)
    2. Pune kumulacije porijekla u regionu EU, EFTA i CEFTA

    U sklopu seminara jedan dio bi posvetili i novoj Carinskoj tarifi u BiH (najbitnije izmjene i njihova primjena)

     


     

    SADRŽAJ SEMINARA:

    I. PRIMJENJIVA PRAVILA O PORIJEKLU

    • Za proizvode porijeklom iz ugovornica nastavlja se primjena Dodatka I i odgovarajućih odredbi Dodatka II Regionalne konvencije o pan-euro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o porijeklu (“Konvencija”) pri čemu dokaz o porijeklu može biti potvrda o kretanju robe EUR.1 ili izjava o porijeklu.
    Pitanja i odgovori

     

    II. ALTERNATIVNA PRIMJENJIVA PRAVILA O PORIJEKLU

    • Također će se smatrati da su proizvodi porijeklom iz ugovornica, ako su stekli preferencijalno porijeklo u skladu sa novim alternativnim primjenjivim pravilima o porijeklu utvrđenim u Dodatku A novom protokolu (“Prelazna pravila”) pri čemu dokaz o porijeklu može biti potvrda o kretanju robe EUR.1 ili izjava o porijeklu sa oznakama „Transitional rules“.
    Pitanja i odgovori

     

    III. KUMULACIJA PORIJEKLA

    • Osim bilateralne i dijagonalne kumulacije, predviđena i opšta puna kumulacija porijekla među stranama, ali i drugim zemljama ugovornicama slobodne trgovine ako obrade ili prerade prevazilaze nedovoljne obrade ili prerade uz uslov da između njih postoji sporazum o preferencijalnoj trgovini i da je roba stekla status primjenom identičnih pravila porijekla, primjeri korištenja matrice dijagonalne kumulacije.
    Pitanja i odgovori

     

    IV. ZABRANA POVRATA ILI OSLOBAĐANJA OD CARINE

    • Ne primjenjuje se u bilateralnoj trgovini između strana i drugih ugovornica slobodne trgovine na materijale bez porijekla, izuzev tekstila i tekstilnih proizvoda (proizvodi iz poglavlja 50-63. Harmonizovanog sistema) koji se koriste u proizvodnji proizvoda s porijeklom uz uslov da između njih postoji sporazum o preferencijalnoj trgovini i da je roba stekla status primjenom identičnih pravila porijekla.
    Pitanja i odgovori

     

    V. ELEKTRONSKI IZDATE POTVRDE O KRETANJU ROBE EUR.1

    • Omogućena alternativa izdavanja i prihvatanja elektronskih potvrda o kretanju robe EUR.1 i propisani su zahtjevi za izdavanje i prihvatanje ovih potvrda.
    Pitanja i odgovori

     

    VI. Dodatak A – ALTERNATIVNA PRIMJENJIVA PRAVILA O PORIJEKLU

    • tzv. Prelazna pravila se dobrovoljno i neobavezno primjenjuju među ugovornim stranama Konvencije do sklapanja i stupanja na snagu revidirane Konvencije, praktični primjeri primjene pravila.
    Pitanja i odgovori

     

    VII. NEDOVOLJNA OBRADA ILI PRERADA

    • Praktični primjeri
    Pitanja i odgovori

     

    VIII. CARINSKA TARIFA BIH 2024

    • Aktuelnosti u vezi sa izmjenama nomenklature Carinske tarife BiH u 2024. godini
    Pitanja i odgovori

     


     

    PREDAVAČ:

    Nermin Jusić, magistar ekonomije – Uprava za indirektno-neizravno oporezivanje,
    šef Grupe za tarifu, vrijednost i porijeklo robe, Regionalni centar Tuzla, Odsjek za carinske poslove

     

     

    TRAJANJE SEMINARA:

    09:30 – 15:30

     

    SEMINAR JE NAMIJENJEN:
    • privrednim subjektima proizvođačima i trgovcima u izvozu i uvozu robe
    • špediterima, prevoznicima i posrednicima u vanjskotrgovinskom prometu
    • ostalim licima koja se bave uvozom i izvozom roba i usluga
    • proizvođačima i obrtnicima
    • vlasnicima preduzeća i direktorima
    • pravnicima i pravnim zastupnicima
    • ekonomistima, računovodstvenim radnicima, knjigovođama, revizorima i svim onima koji učestvuju u carinskom poslovanju bez obzira da li uvoze ili izvoze robu

     


    KOTIZACIJA ZA UČEŠĆE (sa PDV-om):

    Seminar:

    165 KM po jednom učesniku;
    155 KM po osobi za dva i više učesnika iz iste organizacije;
    145 KM po osobi za pretplatnike na časopis „Pravo i finansije

     

    Kotizacija uključuje:

    • Troškove sudjelovanja u radu seminara
    • Materijal za pisanje (za učesnike seminara)
    • Edukacijski materijal (prezentacije sa seminara)
    • Osvježenje u pauzi i zajednički ručak (za učesnike seminara)
    • Uvjerenje o usavršavanju (certifikat).

    PRIJAVA NA SEMINAR:

    Obavezna prijava na seminar putem prijavnog obrasca

    1. Prijavni obrazac molimo Vas da popunite online ili preuzmete isti i pošaljete putem e-maila na rec@rec.ba
      ili putem faxa na jedan brojeva + 387 33 40 87 78, + 387 33 40 87 79 i + 387 33 21 45 82.
    2. Na osnovu dostavljenog prijavnog obrasca, dostavljamo Vam profakturu na osnovu koje se vrši plaćanje.

    Uplata se može izvršiti i u gotovini prije početka seminara – molimo Vas da nas o tome ranije pismeno obavijestite.

    VAŽNA NAPOMENA

    Budžetski korisnici svakako mogu prisustvovati seminaru uz odgodu plaćanja ali uz obaveznu prijavu!


    Tradicionalno i elektronsko kancelarijsko poslovanje – 24 KM

    Priručnik troškovi službenih putovanja u Republici Srpskoj – 10 KM

    PRIRUČNIK O PRIMJENI PDV-A I AKCIZE (PRIMJERI IZ PRAKSE) –   40 KM

    CD Odmori i odsustva u radno-pravnom zakonodavstvu Republici Srpskoj – 10 KM

    CD Priručnik o implementaciji Zakona o radu Republike Srpske sa modelima akata – 15 KM

    Radni odnosi u Republici Srpskoj – Odgovori na pitanja iz 2017. godine – 10 KM

    Priručnik za postupanje poslodavaca za vrijeme pandemije u Republici Srpskoj – 18 KM


     

     

    REC d.o.o., Jukićeva 2, 71000 Sarajevo

    REC.ba

  • Radionica: Unapređenje prodaje kroz PDA

    Radionica: Unapređenje prodaje kroz PDA

    Naučite o četiri osnovna prodajna stila, razvijte emocionalnu inteligenciju i postanite majstor u kreiranju povjerenja i efikasnoj prodaji. Idealno za prodajne profesionalce i menadžere koji teže izvrsnosti.

    The post Radionica: Unapređenje prodaje kroz PDA appeared first on SYS Company.

    Više o edukaciji

  • Uniview kućne rotirajuće kamere – Mreža

    Uniview kućne rotirajuće kamere – Mreža

    Uniview kućne kamere jednostavne su WiFi nadzorne kamere, koje će Vam pružiti nadzor vašeg doma ili poslovnog prostora 24 sata dnevno.

    Uz napredne funkcije i besprijekornu kvalitetu slike poput FHD i 2K rezolucije, ove kamere vam pružaju potpunu kontrolu i sigurnost na dohvat ruke.

    Nevjerojatna jasnoća slike i pokretljivost

    Uživajte u kristalno čistoj Full HD ili 2K rezoluciji na vašem mobilnom uređaju u svakom trenutku, i bez obzira gdje se nalazite, zahvaljujući primjeni nove CMOS tehnologije na senzoru kamere koja je zaslužna za odličnu kvalitetu slike, bez obzira na vremenske uslove.

    Funkcionalnost rotacije unutrašnjeg i vanjskog modela kamere omogućit će preglednost 360° uokolo i obezbijediti da vam ništa ne promakne. Kamere posjeduju i funkcionalnost automatskog praćenja objekata, pa će svaki ulazak u štićeno područje biti ispraćen od ulaska do izlaska iz vidnog polja.

    Napredna detekcija pokreta i zvuka

    Uniview kućne kamere imaju inteligentni sistem detekcije pokreta koji će vam poslati alarm na mobilni uređaj u trenutku kada kamera detektuje pokret ili jak zvuk.

    Kamere imaju mogućnost davanja zvučne poruke u slučaju detekcije pokreta ili ljudi, dok vanjski model ima i dodatnu mogućnost davanja svjetlosnog upozorenja.

    Unutrašnju kućnu kameru zahvaljujući detekciji zvuka možete koristiti i kao baby monitor i biti sigurni da ćete, u slučaju pokreta ili plača djeteta, dobiti obavijest na svom mobilnom telefonu, te da ćete moći i komunicirati sa svojim djetetom zahvaljujući dvosmjernoj audio komunikaciji.

    Dvosmjerna audio komunikacija

    Iskoristite mikrofon i zvučnik na kamerama za dvosmjernu komunikaciju s članovima porodice, zaposlenicima ili posjetiteljima koristeći vašu nadzornu kameru sa jedne i vaš mobilni telefon sa druge strane.

    Noćni video

    Ne brinite o kvaliteti snimke po noći. Uniview kućna unutrašnja kamera opremljena je moćnim infracrvenim LED diodama koje osiguravaju jasnu sliku i u potpunom mraku.

    Vanjska kamera posjeduje pametnu tehnologiju sa dvostrukim svjetlosnim efektima, opremljene infracrvenim i bijelim svjetlima koja mogu fleksibilno prelaziti između načina osvjetljenja kako bi odgovarala različitim situacijama. To će vam omogućiti sliku u boji u uslovima slabog osvjetljenja.

    Jednostavna instalacija i korištenje

    Unutrašnju kameru moguće je postaviti kao samostojeću na ravnu površinu kao što je stol, polica ili regal, ali i montirati na zid uz pomoć montažne pločice koja dolazi u kutiji sa kamerom.

    Vanjski model kamere, zahvaljujući prakitčno dizajniranom nosaču, moguće je jednostavno prilagoditi prema vašim potrebama, te kameru montirati na zid ili plafon, bez potrebe za dodatnim elementima.

    Kamere se jednostavno konfigurišu kroz besplatnu mobilnu aplikaciju, koja je dostupna za Android i iOS mobilne telefone.

    Pohranite snimke na MicroSD karticu

    Značajne količine oba modela Uniview kućnih kamera dostupne su na lageru distributera SYS Company, a svi kupci uz kameru dobit će i MicroSD karticu kapaciteta 64 GB, kako bi zabilježili važne događaje na lokalnu pohranu.

    Više informacija možete dobiti putem e-maila techsec@sys.ba, putem kojeg možete izvršiti i narudžbu kamera.

    Za narudžbu većih količina odobravamo i dodatne rabate.

    Više o edukaciji

  • Seminar – Porijeklo roba i Carinska tarifa – April 2024

    Seminar – Porijeklo roba i Carinska tarifa – April 2024

     

    NOVA PRAVILA PORIJEKLA

    NOVA CARINSKA TARIFA I NOVOSTI U EU, EFTA I CEFTA ZONI ZA PRIVREDNIKE IZ BOSNE I HERCEGOVINE U 2024. GODINI

     


    Seminar:

    09:30h
    Sarajevo 22. 4. 2024. Hotel “Hollywood”

    Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje EU-BIH, EFTA zemlje i Zajednički odbor Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA 2006) donijeli su odluke i ažurirali pravila preferencijalnog porijekla roba u Sporazumima o slobodnoj trgovini sa Bosnom i Hercegovinom uključujući uz postojeća pravila porijekla PEM Konvencije i nova “prelazna pravila porijekla” koja će se u 2024 godini primjenjivati na slobodnom izboru, a od 1. januara 2025. godine obavezno i isključivo.

    Bitno za privrednike iz Bosne i Hercegovine: Početak primjene ovih odluka je različit: CEFTA je počela 01.02.2023.godine, EFTA zemlje su počele 01.09.2023. godine, a EU članice 11.12.2023. godine.
    Ovim je omogućeno da se paralelno sa postojećim pravilima o porijeklu primjenjuju na dobrovoljnoj, neobaveznoj i bilateralnoj osnovi i nova alternativna (tranziciona, prelazna) pravila o porijeklu koja predstavljaju novi skup revidiranih, moderniziranih i fleksibilnijih pravila o porijeklu. Ova paralelna primjena dvije vrste pravila o porijeklu je zamišljena do sklapanja i stupanja na snagu izmjene PEM Konvencije, odnosno od 1.1.2025.godine.

    Odredbe ovih odluka omogućavaju u bilateralnoj trgovini između potpisnica sporazuma o slobodnoj trgovini primjenu:

    1. Povrata ili oslobađanja od carine (na sve vrste roba, osim tekstila i tekstilnih proizvoda)
    2. Pune kumulacije porijekla u regionu EU, EFTA i CEFTA

    U sklopu seminara jedan dio bi posvetili i novoj Carinskoj tarifi u BiH (najbitnije izmjene i njihova primjena)

     


     

    SADRŽAJ SEMINARA:

    I. PRIMJENJIVA PRAVILA O PORIJEKLU

    • Za proizvode porijeklom iz ugovornica nastavlja se primjena Dodatka I i odgovarajućih odredbi Dodatka II Regionalne konvencije o pan-euro-mediteranskim preferencijalnim pravilima o porijeklu (“Konvencija”) pri čemu dokaz o porijeklu može biti potvrda o kretanju robe EUR.1 ili izjava o porijeklu.
    Pitanja i odgovori

     

    II. ALTERNATIVNA PRIMJENJIVA PRAVILA O PORIJEKLU

    • Također će se smatrati da su proizvodi porijeklom iz ugovornica, ako su stekli preferencijalno porijeklo u skladu sa novim alternativnim primjenjivim pravilima o porijeklu utvrđenim u Dodatku A novom protokolu (“Prelazna pravila”) pri čemu dokaz o porijeklu može biti potvrda o kretanju robe EUR.1 ili izjava o porijeklu sa oznakama „Transitional rules“.
    Pitanja i odgovori

     

    III. KUMULACIJA PORIJEKLA

    • Osim bilateralne i dijagonalne kumulacije, predviđena i opšta puna kumulacija porijekla među stranama, ali i drugim zemljama ugovornicama slobodne trgovine ako obrade ili prerade prevazilaze nedovoljne obrade ili prerade uz uslov da između njih postoji sporazum o preferencijalnoj trgovini i da je roba stekla status primjenom identičnih pravila porijekla, primjeri korištenja matrice dijagonalne kumulacije.
    Pitanja i odgovori

     

    IV. ZABRANA POVRATA ILI OSLOBAĐANJA OD CARINE

    • Ne primjenjuje se u bilateralnoj trgovini između strana i drugih ugovornica slobodne trgovine na materijale bez porijekla, izuzev tekstila i tekstilnih proizvoda (proizvodi iz poglavlja 50-63. Harmonizovanog sistema) koji se koriste u proizvodnji proizvoda s porijeklom uz uslov da između njih postoji sporazum o preferencijalnoj trgovini i da je roba stekla status primjenom identičnih pravila porijekla.
    Pitanja i odgovori

     

    V. ELEKTRONSKI IZDATE POTVRDE O KRETANJU ROBE EUR.1

    • Omogućena alternativa izdavanja i prihvatanja elektronskih potvrda o kretanju robe EUR.1 i propisani su zahtjevi za izdavanje i prihvatanje ovih potvrda.
    Pitanja i odgovori

     

    VI. Dodatak A – ALTERNATIVNA PRIMJENJIVA PRAVILA O PORIJEKLU

    • tzv. Prelazna pravila se dobrovoljno i neobavezno primjenjuju među ugovornim stranama Konvencije do sklapanja i stupanja na snagu revidirane Konvencije, praktični primjeri primjene pravila.
    Pitanja i odgovori

     

    VII. NEDOVOLJNA OBRADA ILI PRERADA

    • Praktični primjeri
    Pitanja i odgovori

     

    VIII. CARINSKA TARIFA BIH 2024

    • Aktuelnosti u vezi sa izmjenama nomenklature Carinske tarife BiH u 2024. godini
    Pitanja i odgovori

     


     

    PREDAVAČ:

    Nermin Jusić, magistar ekonomije – Uprava za indirektno-neizravno oporezivanje,
    šef Grupe za tarifu, vrijednost i porijeklo robe, Regionalni centar Tuzla, Odsjek za carinske poslove

     

     

    TRAJANJE SEMINARA:

    09:30 – 15:30

     

    SEMINAR JE NAMIJENJEN:
    • privrednim subjektima proizvođačima i trgovcima u izvozu i uvozu robe
    • špediterima, prevoznicima i posrednicima u vanjskotrgovinskom prometu
    • ostalim licima koja se bave uvozom i izvozom roba i usluga
    • proizvođačima i obrtnicima
    • vlasnicima preduzeća i direktorima
    • pravnicima i pravnim zastupnicima
    • ekonomistima, računovodstvenim radnicima, knjigovođama, revizorima i svim onima koji učestvuju u carinskom poslovanju bez obzira da li uvoze ili izvoze robu

     


    KOTIZACIJA ZA UČEŠĆE (sa PDV-om):

    Seminar:

    165 KM po jednom učesniku;
    155 KM po osobi za dva i više učesnika iz iste organizacije;
    145 KM po osobi za pretplatnike na časopis „Pravo i finansije

     

    Kotizacija uključuje:

    • Troškove sudjelovanja u radu seminara
    • Materijal za pisanje (za učesnike seminara)
    • Edukacijski materijal (prezentacije sa seminara)
    • Osvježenje u pauzi i zajednički ručak (za učesnike seminara)
    • Uvjerenje o usavršavanju (certifikat).

    PRIJAVA NA SEMINAR:

    Obavezna prijava na seminar putem prijavnog obrasca

    1. Prijavni obrazac molimo Vas da popunite online ili preuzmete isti i pošaljete putem e-maila na rec@rec.ba
      ili putem faxa na jedan brojeva + 387 33 40 87 78, + 387 33 40 87 79 i + 387 33 21 45 82.
    2. Na osnovu dostavljenog prijavnog obrasca, dostavljamo Vam profakturu na osnovu koje se vrši plaćanje.

    Uplata se može izvršiti i u gotovini prije početka seminara – molimo Vas da nas o tome ranije pismeno obavijestite.

    VAŽNA NAPOMENA

    Budžetski korisnici svakako mogu prisustvovati seminaru uz odgodu plaćanja ali uz obaveznu prijavu!


    Računovodstvo zaliha – 200 KM

    Priručnik o primjeni PDV-a i akcize (primjeri iz prakse)35 KM

    Zakon o porezu na dobit – 13 KM

    CD Konverzija obaveza u kapital – 10 KM

    CD Troškovi službenih putovanja – 7 KM

    Komentar Zakona o finansijskom poslovanju FBiH – 9 KM

    CD Statusne promjene privrednih društava – 20 KM

    Pravni i računovodstveni aspekt lizinga – 10 KM

    Trgovina, turizam i ugostiteljstvo – 30 KM

    Troškovi službenog putovanja i drugi putni troškovi u Republici Srpskoj8 KM


     

     

    REC d.o.o., Jukićeva 2, 71000 Sarajevo

    REC.ba

  • Seminar – Javne nabavke – April 2024

    Seminar – Javne nabavke – April 2024

    NOVI PORTAL JAVNIH NABAVKI (POTPUNI PRELAZAK NA ISTI), AKTUELNOSTI I PRIKAZ NOVINA, TE NAJČEŠĆIH GREŠAKA U SISTEMU E-NABAVKE, E-AUKCIJA,

    USVOJEN NOVI PRAVILNIK O PROVOĐENJU ZAJEDNIČKE NABAVKE, CENTRALIZOVANE NABAVKE I USPOSTAVLJANJU CENTRALNOG NABAVNOG ORGANA, 

    SMJERNICE ZA ISPRAVNO SASTAVLJANJE TENDERSKIH DOKUMENTACIJA I PONUDA,

    NABAVKE U ZDRAVSTVU (LIJEKOVI, MEDICINSKI APARATI, ITD..),

    POSTUPCI MALE VRIJEDNOSTI (KONKURENTSKI ZAHTJEV, DIREKTNI SPORAZUM).

     


    Seminar:

    09:30h
    Bihać 22. 04. 2024. Hotel “Emporium”
    Sarajevo 24. 04 2024. Hotel “Hollywood”
    Banja Luka 25. 04 2024. Hotel “Bosna”
    Mostar 29. 04 2024. Hotel “Mostar”

     

    Prvi modul seminara

    REC d.o.o. organizuje seminar iz oblasti javnih nabavki krajem aprila / travnja iz tema koje su trenutno najaktuelnije, kako za Ugovorne organe, tako i za ponuđače. Seminar je koncipiran kroz tri cjeline, a svaka će obuhvatiti i primjere iz prakse. Prva cjelina će obuhvatiti prezentaciju i rad kroz Novi Portal Javnih nabavki, na koji se do maja u potpunosti prelazi sa starog Portala. Sve bitne odrednice, novine, kao i pretrage kroz Novi Portal će biti prezentirane od strane IT službe Agencije za javne nabavke, koji su i kreatori samog sistema e-Nabavke. Obzirom da će svi registrovani korisnici biti obavezni koristiti novi Portal JN, neophodno je da isti budu upoznati sa specifičnostima, kao i radom u novom sistemu e-Nabavke. Prvi blok predavanja će se završiti prikazom E-aukcije shodno Novom Pravilniku kroz sistem e-Nabavke, iskustvima kroz dosadašnju praksu, te prezentacijom najčešćih grešaka koje se prave u sistemu e-Nabavke, te ostalim aktuelnostima.

     

    Drugi modul seminara

    Drugi blok predavanja će obuhvatiti analizu nedavno usvojenog Pravilnika o provođenju zajedničke nabavke, centralizovane nabavke i uspostavljanju centralnog nabavnog organa. Cijeneći da je navedeni Pravilnik usvojen, podrobno će se razraditi sve odredbe istog, koje podrazumijevaju uslove, nadležnosti i obaveze. Drugi blok se završava savjetovanjem, odnosno smjernicama za ispravno sastavljanje tenderske dokumentacije Ugovornih organa, te ispravno sastavljanje ponuda od strane ponuđača. Primjeri dobre i loše prakse će biti prezentirani.

     

    Treći modul seminara

    Treći blok predavanja obuhvata tematiku nabavki u zdravstvu, tačnije lijekova, medicinskih sredstava, aparata i drugih pomagala. Nabavke u zdravstvu po svojoj prirodi su specifične u odnosu na druge vrste nabavki, stoga se ovoj tematici poklanja zasebna pažnja, uz prikaz svakodnevnih problema sa kojima se ustanove u Zdravstvu susreću. Treći, odnosno posljednji blok se završava temom postupaka malih vrijednosti, tačnije konkurentskim zahtjevom za dostavu ponuda i direktnim sporazumom. Imajući u vidu da je riječ o postupcima, koji na koncu čine pretežit dio Plana nabavki, a da se u praksi još uvijek javljaju nedoumice u vezi istih, problemi u praksi u vezi sa ovom skupinom postupaka će biti analizirani.

    Također, za sve one koji se svakodnevno bave javnim nabavkama nudimo Vam pretplatu na elektronsku „bazu znanja“ (Pitanja i odgovori iz oblasti javnih nabavki) gdje najčešće možete pronaći odgovore na Vaše dileme iz javnih nabavki. Navedena baza također sadrži i Rješenja URŽ-a po tematikama, koji će se sukcesivno dopunjavati.  Godišnja pretplata za 2024. godinu je 350 KM sa PDV-om.  Pored toga, nudimo Vam pretplatu na elektronsko izdanje časopisa „Pravo i finansije“ – elektronsko izdanje – cijena 300 KM sa PDV-om.



    SADRŽAJ SEMINARA:

     

    MODUL I – NOVI PORTAL JAVNIH NABAVKI (POTPUNI PRELAZAK NA ISTI),  AKTUELNOSTI I PRIKAZ  NOVINA, TE NAJČEŠĆIH GREŠAKA U SISTEMU E-NABAVKE, E-AUKCIJA
    Novi portal javnih nabavki
    • Nova početna stranica portala
    • Navigacija kroz glavni meni
    • Pretraga podataka i export u excel
    • Pregled i preuzimanje otvorenih podataka
    • Prikaz novina kroz sistem e-nabavke
    Pitanja i odgovori

     

    E-aukcija (prikaz kroz sistem e-nabavke)
    • Nadmetanje za sve pozicije
    • Pravila opsega umanjenja ponuđene cijene
    • Pravila prilikom dostizanja minimalne cijene
    • Učestvovanje u više e-aukcija u isto vrijeme
    • Izmjena operatera učesnika e-aukcije
    • Podnošenje zahtjeva putem sistema u slučaju tehničkih problema
    • Način razmatranja zahtjeva i obavještavanje
    • Poništenje ili poništenje i ponovno zakazivanje e-aukcije
    • Otkazivanje i izmjena zakazane e-aukcije
    Pitanja i odgovori

     

    Izvještavanje Ugovornih organa o postupcima na Portalu javnih nabavki
    • Objava obavještenja i unos osnovnih elemenata Ugovora na Portalu JN
    • Najčešće greške prilikom unosa u sistem e-Nabavke Ugovornih organa
    • Ostale aktuelnosti u vezi Portala javnih nabavki i „otvorena pitanja“ u vezi nadogradnje postojećeg sistema
    Pitanja i odgovori

     

    MODUL II – USVOJEN NOVI PRAVILNIK O PROVOĐENJU ZAJEDNIČKE NABAVKE, CENTRALIZOVANE NABAVKE I USPOSTAVLJANJU CENTRALNOG NABAVNOG ORGANA; SMJERNICE ZA ISPRAVNO SASTAVLJANJE TENDERSKIH DOKUMENTACIJA I PONUDA
    Novi Pravilnik o provođenju zajedničke nabavke, centralizovane nabavke, uspostavljanje centralnog nabavnog organa
    • Kada je usvojen navedeni Pravilnik, i kada počinje sa primjenom?
    • Šta podrazumijeva Zajednička nabavka, a šta centralizovana?
    • Koji su uslovi za provođenje zajedničke nabavke, a koje su obaveze članova zajedničke nabavke?
    • Na koji način uspostaviti centralni nabavni organ?
    • Nadležnosti i obaveze centralnog nabavnog organa
    • Obaveze ugovornih organa za koje centralni nabavni organ provodi postupke nabavke
    • Razlozi za donošenje Pravilnika?
    Pitanja i odgovori

     

    Smjernice za ispravno sastavljanje tenderskih dokumentacija i ponuda
    • Savjeti Ugovornim organima za sastavljanje tenderskih dokumentacija sa primjerima;
    • Greške u tenderskim dokumentacijama koje se smatraju apsolutno bitnim povredama;
    • Primjer dobre prakse sastavljanja tenderske dokumentacije u zavisnosti od vrste postupka;
    • Primjer loše prakse sastavljanja tenderske dokumentacije;
    • Smjernice za sastavljanje pojednostavljene tenderske dokumentacije u konkurentskom zahtjevu;
    • Korisni savjeti ponuđačima prilikom sastavljanja ponuda;
    • Upute ponuđačima, ukoliko smatraju da su diskriminisani propisanom tenderskom dokumentacijom.
    Pitanja i odgovori

     

    MODUL III – NABAVKE U ZDRAVSTVU (LIJEKOVI, MEDICINSKI APARATI ITD..);
    POSTUPCI MALE VRIJEDNOSTI (KONKURENTSKI ZAHTJEV, DIREKTNI SPORAZUM).
    Nabavke u zdravstvu (lijekovi, medicinski aparati, itd…)
    • Specifičnosti vezane za nabavke u zdravstvu;
    • Na koji način propisati adekvatno tehničke specifikacije?
    • Postupanje Ugovornih organa u slučaju nestašice lijekova na tržištu?
    • Propisivanje kvalifikacionih uslova u nabavkama u zdravstvu;
    • Da li se za sve nabavke u zdravstvu može propisati održavanje E-aukcije?
    • Mogu li Zdravstvene Ustanove primiti kao donaciju određeni medicinski aparat, za koji se poslije određeni medicinski materijal mora nabavljati kroz postupke javnih nabavki?
    • Da li su cijene određenih lijekova određene nekim propisom?
    • Da li je moguća izmjena cijena u nabavkama u zdravstvu, šta se smatra mjerodavnim parametrom u odnosu na koji se izmjena cijeni?
    Pitanja i odgovori

     

    Postupci male vrijednosti (konkurentski zahtjev, direktni sporazum)
    • Specifičnosti vezane za nabavke u zdravstvu
    Direktni sporazum:
    • Prag za provođenje direktnog sporazuma;
    • Direktni sporazum(i) u planu nabavki? Da li je obavezno objaviti plan nabavki sa uključenim direktnim sporazumima?
    • Da li se i za provođenje direktnog sporazuma mora provoditi prethodna provjera tržišta?
    • Da li se može provesti više direktnih sporazuma za isti predmet nabavke u toku godine?
    • Hodogram aktivnosti za provođenje direktnog sporazuma
    Konkurentski zahtjev:
    • Priprema TD – šta znači pojednostavljena TD u konkurentskom zahtjevu
    • Rokovi za provođenje konkurentskog zahtjeva nakon početka primjene ZIDZJN?
    • Koraci u provođenju konkurentskog zahtjeva
    • Žalbeni rokovi u konkurentskom zahtjevu
    • Izvještavanje o postupcima javne nabavke
    Pitanja i odgovori

     


     

    PREDAVAČI – certificirani treneri Agencije za javne nabavke:

     

     

    Bihać Sarajevo

    Banja Luka

    Mostar

    Kemal Muhamedović

    Ivana Grgić

    Zlatko Lazović

    Kemal Muhamedović

    Amina Malkić

    Zlatko Lazović

    Kemal Muhamedović

    Ivana Grgić

    Dragana Kovačević

    Kemal Muhamedović

    Josip Jakovac

    Zlatko Lazović


    TRAJANJE SEMINARA:

    U periodu od 09:30 – 15:30 h

     

    SEMINAR JE NAMIJENJEN:
    • Službenicima za javne nabavke
    • Stručnim saradnicima / savjetnicima / referentima koji imaju namjeru polagati stručni ispit za „Službenika za javne nabavke“
    • Članovima komisija za javne nabavke
    • Stručnim saradnicima / referentima ponuđača u postupcima javnih nabavki
    • Sektorskim ugovornim organima i odgovornim licima ugovornih organa i ponuđača
    • Internim revizorima i revizorima
    • Advokatima

     

    KOTIZACIJA ZA UČEŠĆE (sa PDV-om):

    Seminar:

    175 KM po jednom učesniku sa materijalom;
    165 KM po osobi za dva i više učesnika iz iste organizacije sa materijalom;
    155 KM po osobi za pretplatnike na časopis „Pravo i finansije“, sa materijalom

     

    Kotizacija uključuje

    • Troškove sudjelovanja u radu seminara
    • Seminarski materijal: Opšte odredbe ugovora o javnoj nabavci 
    • Materijal za pisanje (za učesnike seminara)
    • Prezentacije predavača i odgovori na pitanja učesnika seminara
    • Osvježenje u pauzi i zajednički ručak (za sve učesnike seminara)
    • Uvjerenje o usavršavanju (certifikat)
    PRIJAVA NA SEMINAR:

    Obavezna prijava na seminar putem prijavnog obrasca

    1. Prijavni obrazac molimo Vas da popunite online ili preuzmete isti i pošaljete putem e-maila na rec@rec.ba
      ili putem faxa na jedan brojeva + 387 33 40 87 78, + 387 33 40 87 79 i + 387 33 21 45 82.
    2. Na osnovu dostavljenog prijavnog obrasca, dostavljamo Vam profakturu na osnovu koje se vrši plaćanje.

     

    VAŽNA NAPOMENA

    Budžetski korisnici svakako mogu prisustvovati seminaru uz odgodu plaćanja ali uz obaveznu prijavu!


    Pretplata na Portal „REC-ko“:

    Pitanja i odgovori iz javnih nabavki – 350 KM,

    godišnja pretplata za 2024. godinu

     

    Portal trenutno sadrži preko 5.000 pitanja i odgovora iz oblasti javnih nabavki i redovno se dopunjava

    + 27 modela akata za ugovorne organe i ponuđače


    Posebna narudžba za one koji nisu u mogućnosti prisustvovati na seminaru:

    Priručnik – Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, autori: Josip Jakovac, Amir Rahmanović, Ivana Grgić i Milica Pranjić; Format B5, meki uvez, 230 str. – cijena 50 KM sa PDV-om (za učesnike seminara 30 KM sa PDV-om)
    „Komentar Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama“ – obim oko 200 str., B5, tvrdi povez – 70 KM sa PDV-om (za učesnike seminara 50 KM sa PDV-om)
    Modeli akata za rad Komisije za javne nabavke (oko 60. str. teksta) – 30 KM sa PDV-om – na CD
    Pravilnik – model internog akta, pravilnik za složene UO i modeli akata za rad Komisije (3 u 1) – 80 KM sa PDV-om – na CD.

     

    Više informacija možete dobiti na našoj web stranici www.rec.ba
    ili direktnim kontaktom na tel.
    + 387 33 40 87 78 i + 387 33 21 45 82

    REC d.o.o., Jukićeva 2, 71000 Sarajevo

    REC.ba

  • Seminar – Zemljišne knjige – April 2024

    Seminar – Zemljišne knjige – April 2024

     


    IMOVINSKO PRAVO, IMOVINSKO – PRAVNI ODNOSI, NAJČEŠĆA SPORNA PITANJA IZ PRAKSE, PRAKTIČNO POSTUPANJE, KONKRETNI PRIMJERI IZ PRAKSE

     

     


    Interaktivni seminar:

    Banja Luka
    Hotel “Jelena” – 09:30h 19. 04. 2024.

    U svakoj nacionalnoj ekonomiji nekretnine predstavljaju posebno važan privredni resurs. Stoga je fokus procesa transformacije vlasničkih odnosa na nekretninama. Ovaj proces u BiH nije okončan ni nakon nešto više od 30 godina od donošenja Amandmana na Ustav SR BiH koji su inicirali ovaj proces.

    Zakon o stvarnim pravima koji je trebao dovesti do okončanja ovog postupka, samo je ukazao na sve neriješene probleme prethodnog i post-dejtonskog uređenja koji su prepreka okončanju ovog procesa (neriješena denacionalizacija, zabrana raspolaganja određenim nekretninama u državnom vlasništvu, pitanje raspodjele državnog vlasništva između različitih nivoa vlasti itd.). Ovim pitanjima, odnosno problemima, kao i konkretizaciji rješenja kroz iskustva i postupanje na konkretnim predmetima i primjerima iz prakse, posvećen je prvi dio seminara.

    Međutim, pored problema uzrokovanih prošlim stanjem, pravni režim nekretnina treba biti preispitan i u kontekstu njegove usklađenosti sa novim izazovima, čemu je posvećen drugi dio seminara. Novi razvoj ovdje donosi nove impulse i pitanja. U komparativnom pravu, ali sve više i u BiH se postavlja pitanje pravnog statusa zemljišta, izgradnje elektro-energetskih potencijala do uređaja za proizvodnju obnovljivih izvora energije i njihovog finansiranja i to na različitim kategorijama nekretnina i sa različitog aspekta u odnosu na učesnike ovakvih procesa ( lokalne zajednice, drugostepene organe, sudove, advokate, notare, banke itd.), te je ovo dobra prilika da na pitanja učesnika postupaka u imovinskom pravu isti dobiju konkretan odgovor.

    Cilj nam je da na ovom seminaru obradimo i jedan uvijek aktuelan i primjenjiv praktičan dio imovinskog prava koji se neposredno tiče: Najčešća pitanja iz Zakona o stvarnim pravima i Zakona o zabrani raspolaganja državnom imovinom, Eksproprijaciji i Zakonu o premjeru i katastru nepokretnosti.

    Praktični problemi sa kojima se susreću nosioci takvih aktivnosti, kao i način rješavanja, imaju veliki značaj za pravnu sigurnost i vladavinu prava, kada se imaju u vidu javni interes sa jedne i pravo na imovinu sa druge strane, sve u okviru odredaba Zakona o zabrani raspolaganja državnom imovinom, Zakona o stvarnim pravima, Zakona o eksproprijaciji. Zakon o zemljišnim knjigama i drugih imovinskih propisa. Poseban problem u ovom kontekstu je notorna neusklađenost javnih evidencija o nekretninama i veliki broj faktičkih neevidentiranih promjena vlasničkih odnosa na terenu. To je sigurno generator neizvjesnosti i nepresušan izvor praktičnih problema koji, u pravilu, vode ka produženju trajanja postupka, ali u ugrožavanju vlasničkih prava. Sa druge strane, navedeno predstavlja i jedan izazov za usvajanje praktičnih rješenja, naravno sve u skladu sa pozitivnim zakonskim rješenjima i standardima.

    Pozivamo Vas da se uključite u rad našeg seminara na kojem je predavač advokat dr Nedeljko Krajišnik iz Banja Luke, koji je između ostalog i stručnjak za imovinsko – pravne odnose.


     

    SADRŽAJ SEMINARA:


    Najčešća pitanja iz Zakona o stvarnim pravima 

    • Opšta i javna dobra i dobra od opšteg interesa – pojam, gubitak statusa;
    • Raspolaganje imovinom subjekata javnog prava;
    • Primjena važećih odredaba Zakona o građevinskom zemljištu i odnos sa Zakonom o stvarnim pravima;
    • Pretvaranje prava korišćenja, upravljanja i raspolaganja u pravo svojine;
    • Uspostavljanje pravnog jedinstva zemljišta i zgrade;
    • Legalizacija bespravno izgrađenih objekata;
    • Postupanje JLS u postupcima legalizacije bespravno izgrađenih objekata;
    • Sudska praksa.
    Pitanja i odgovori

     

    Eksproprijacija

    • Najčešća pitanja postupka eksproprijacije;
    • Odnos učesnika postupka – korisnici eksproprijacije – investitor – organ uprave – raniji vlasnik – sporedni učesnici (Banke – upisani tereti, hipoteke);
    • Opšti interes – pojam i način utvrđivanja;
    • Eksproprijacija i državna/društvena svojina;
    • Eksproprijacija i upisane hipoteke – odnos i prava hipotekarnih povjerilaca u postupku eksproprijacije (Poreska uprava, Banke, treća lica);
    • Sporazumno sticanje;
    • Javni oglas;
    • Prijedlog za eksproprijaciju;
    • Čl. 11. ZE;
    • Procjena vrijednosti;
    • Sporazum o naknadi;
    • Praktično postupanje organa uprave;
    • Primjeri iz prakse.
    Pitanja i odgovori

     

    Zakon o premjeru i katastru Republike Srpske

    • Razlika između katastra zemljišta i katastra nepokretnosti;
    • Posjed;
    • Odnos između zemljišne knjige i katastra nepokretnosti;
    • Pravilnik o načinu osnivanja i održavanju katastra nepokretnosti Republike Srpske;
    • Osnivanje katastra – postupak, isprave;
    • Izlaganje na javni uvid podataka o nepokretnostima i utvrđivanje prava na istim;
    • Problemi iz prakse;
    • Način rješavanja;
    • Neujednačena praksa;
    • Održavanje katastra nepokretnosti, upis promjena;
    • Odluke sudova;
    Pitanja i odgovori

     


    PREDAVAČ:

    dr. Nedeljko Krajišnik – advokat iz Banja Luke

    TRAJANJE SEMINARA:

    U vremenu 9:30 – 15:30


    SEMINAR JE NAMIJENJEN:
    • Šefovima pravnih službi na svim nivoima vlasti,
    • pravnicima,
    • advokatima,
    • notarima,
    • poslodavcima,
    • članovima uprava privrednih društava,
    • zaposlenim u Pravobranilaštvu Republike Srpske,
    • zaposlenima u Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko – pravne poslove
    • bankama i svima onim koji žele unaprijediti svoje kompetencije iz ove oblasti.

     

    KOTIZACIJA ZA SEMINAR(sa PDV-om):

    Seminar:

    165 KM po jednom učesniku;
    155 KM po osobi za dva i više učesnika iz iste organizacije;
    145 KM po osobi za pretplatnike na časopis „Pravo i finansije

     

    Kotizacija uključuje:

    • Troškove sudjelovanja u radu seminara
    • Edukacijski materijal (prezentacija sa seminara)
    • Osvježenje tokom pauze i zajednički ručak
    • Uvjerenje o usavršavanju (certifikat).


    PRIJAVA NA SEMINAR:

    Obavezna prijava na seminar putem prijavnog obrasca

    Prijavni obrazac molimo Vas da popunite online ili preuzmete isti i pošaljete putem e-maila na rec@rec.ba
    ili putem faxa na jedan brojeva + 387 33 40 87 78, + 387 33 40 87 79 i + 387 33 21 45 82.

    Na osnovu dostavljenog prijavnog obrasca, dostavljamo Vam profakturu na osnovu koje se vrši plaćanje.

     

    VAŽNA NAPOMENA

    Budžetski korisnici svakako mogu prisustvovati seminaru uz odgodu plaćanja ali uz obaveznu prijavu!

    Časopis „Pravo i finansije“ – elektronsko izdanje – godišnja pretplata za kalendarsku 2024. godinu 300 KM sa PDV-om


    Pretplata na Portal „REC-ko“: Pitanja i odgovori iz radnih odnosa u Republici Srpskoj – 300 KM, godišnja pretplata za 2024. godinu


    Pretplata na Portal „REC-ko“: Pitanja i odgovori iz javnih nabavki – 350 KM, godišnja pretplata za 2024. godinu (portal trenutno sadrži oko 5.349 pitanja i odgovora iz ove oblasti i redovno se dopunjava + 27 modela akata za ugovorne organe i ponuđače)


    Za sve zainteresirane koji nisu u mogućnosti da prisustvuju seminaru, sve priručnike možete posebno poručiti:

    Tradicionalno i elektronsko kancelarijsko poslovanje – 24 KM

    Priručnik troškovi službenih putovanja u Republici Srpskoj – 10 KM

    PRIRUČNIK O PRIMJENI PDV-A I AKCIZE (PRIMJERI IZ PRAKSE) –   40 KM

    CD Odmori i odsustva u radno-pravnom zakonodavstvu Republici Srpskoj – 10 KM

    CD Priručnik o implementaciji Zakona o radu Republike Srpske sa modelima akata – 15 KM

    Radni odnosi u Republici Srpskoj – Odgovori na pitanja iz 2017. godine – 10 KM

    Priručnik za postupanje poslodavaca za vrijeme pandemije u Republici Srpskoj – 18 KM

     

    Narudžbe publikacija možete izvršiti putem web stranice www.rec.ba
    ili direktnim kontaktom na tel.
    + 387 33 40 87 78 i + 387 33 21 45 82

    REC d.o.o., Jukićeva 2, 71000 Sarajevo

    REC.ba