Ruska invazija Ukrajine gurnula je eurozonu u novu ekonomsku realnost gdje inflacija više nije privremeni problem nego ozbiljno prijeti da ugrozi postpandemijski oporavak.
U martu je inflacija dosegla nivo od 7,5 posto na godišnjem nivou što je historijski rekord za eurozonu.
Ove cifre predstavljaju značajan rast ako se uzme u obzir da je prošle godine inflacija iznosila 1,3 posto, a da je za ovu godinu Evropska centralna banka postavila cilj od dva posto.
Martovski podaci su prvi podaci Eurostata koji u obzir uzimaju rat u Ukrajini, koji je sada ušao u drugi mjesec i još uvijek na vidiku nema nikakvog rješenja.
Godišnja inflacija, stopa po kojoj se cijena roba i usluga mijenjaju tokom vremena, stalno raste od kasnog ljeta prošle godine. Nesklad između ponude i potražnje doveo je do rasta cijene plina.
U martu je energetski sektor doživio ogroman porast od 44,7 posto što je dovelo do rasta ostalih cijena u eurozoni. Cijena hrane, alkohola i duhana je porasla za pet posto, dok je godinu ranije rast iznosio 1,1 posto.
U eurozoni najveća inflacija je zabilježena u Litvaniji 15,6 posto, Estoniji 14,8 posto, Nizozemskoj 11,9 posto i Latviji 11,2 posto.
Inflacija nije problem samo za zemlje eurozone u Sjedinjenim Američkim Državama u februaru je iznosila 7,9 posto, Velikoj Britaniji 6,2 posto, a u Kanadi 5,7 posto.
window.fbAsyncInit = function() {
FB.init({
appId : '1391296191040571',
xfbml : true,
version : 'v7.0'
});
FB.AppEvents.logPageView();
};
(function(d, s, id){
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) {return;}
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js";
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
(Pressmedia)