NJUJORK – Vrijednosti akcija na Njujorškoj berzi nastavile su protekle nedjelje da slabe.
Berzanski indeksi Nasdaq i S&P 500, koji su u padu petu nedelju zaredom, izgubili su od ponedjeljka do petka 1,4, odnsono 0,6 odsto vrijednosti. Industrijski Dow Jones indeks oslabio je za 0,3 odsto.
Investitori su i dalje izuzetno nervozni zbog usporavanja ekonomskog rasta. Podsjetimo, američka privreda oslabila je za 1,4 odsto u prvom kvartalu 2022. godine. Uznemirenost investitora pojačana je nakon odluke američke centralne banke FED da u sredu povisi ključne kamatne stope za dodatnih 0,5 odsto.
Akcije su nakratko smanjile gubitke nakon što je u petak američko Ministarstvo rada objavilo da je u aprilu u SAD popunjeno 428.000 radnih mjesta, čime su prevaziđena očekivanja ekonomista od 400.000 zaposlenih. Međutim, nastavljena je rasprodaja akcija koja je prethodnog dana bila posebno dramatična.
Dow Jones je izgubio u četvrtak više od 1.000 poena, dan nakon odluke FED, dok je S&P 500 izgubio 3,6 procenata vrijednosti. Nasdaq je istoga dana oslabio za pet odsto. Četvrtak je bio najgori dan na berzi Wall Street od 2020. godine. Akcije tehnoloških kompanija, koje se rasprodaju posljednjih nedjelja, opet su oslabile u petak.
Na tržištima preplavljenim strahom od usporavanja ekonomskog rasta, kako ocjenjuje magazin Forbes, investitori su prodavali najrizičniju imovinu, uključujući kriptovalute, zbog čega je vrijednost bitcoina pala za oko devet odsto za 24 sata, na ispod 36.000 dolara, prenosi Coin Metrics.
Analitičari ocjenjuju da će rasprodaja i padova biti još, a da je investitorima potrebno uvjerenje da FED neće podizati kamatne stope suviše agresivno i gurnuti privredu u recesiju u svojoj borbi protiv rasta inflacije, koja je u martu dostigla 8,5 odsto, najviše u protekle četiri decenije.
Jedan od velikih investitora, milijarder Leon Kuperman rekao je da će akcije ići još niže ocjenjujući za CNBC da će „FED ili nafta“ odvesti američku ekonomiju u recesiju. Drugi stručnjaci na sličan način upozoravaju na još padova u budućnosti, ukazujući na nekoliko tehničkih indikatora koji pokazuju da je rasprodaja daleko od kraja.
Legendarni investitor Voren Bafet ima plan za inflaciju, koji specijalizovani američki mediji opisuju kao „kupovati, kupovati i kupovati“. Za njegovu kompaniju Berkshire Hathaway navode da kupuje „kao da ne postoji sutra“. U prvom kvartalu ove godine kompanija je potrošila 41,5 milijardi dolara na akcije.
U međuvremenu, prosječne zarade u aprilu u SAD porasle su 5,5 odsto na godišnjem nivou. Podaci o platama pojačali su zabrinutost zbog uporne inflacije, što je doprinijelo da se prinosi trezora povećaju do 3,1 odsto, a da dolar dostigne novu maksimalnu vrijednost u poslednjih 20 godine. Biznis.rs
Objava Nastavak slabljenja glavnih berzanskih indeksa prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.