Objavljena analiza: Koliko su benzinske pumpe u BiH zaradile u prošloj godini?

Četiri najveća lanca benzinskih pumpi u Republici Srpskoj ostvarila su u prošloj godini ukupan profit od 12 miliona KM što je manje od zarada koje se zabilježile kompanije “Hifa Petrol” i “Hifa Oil” sa sjedištem u Federaciji BiH.

Naime, finansijski izvještaji ova dva preduzeća pokazuju da je “Hifa-Petrol” Hajrudina Ahmetlića lani zaradila 12,3 miliona KM, dok je druga članica Hifa grupacije “Hifa Oil” u vlasništvu Izudina Ahmetlića profitirala milion više, odnosno 13,3 miliona, piše Capital koji je radio analizu.

“Nešković” sa devet miliona KM najprofitabilniji u RS

U Republici Srpskoj najveći profit na tržištu naftnih derivata prošle godine imao je bijeljinski “Nešković”.

Ovaj lanac benzinskih pumpi je u 2021. godini imao prihod od 167 miliona KM, od čega je devet miliona maraka dobiti.

Godinu dana ranije prihod kompanije, bio je nešto manji i iznosio je 140 miliona, a zarada je iznosila 9,5 miliona.

Zanimljivo, za godinu dana, kompanija Dragana Neškovića je povećala i broj zaposlenih sa 521 na 624.

Kompanija “Nestro petrol” sa sjedištem u Banjaluci, prihodovala je 223 miliona KM u 2021. godini, ali je dobit bila ispod pola miliona KM i iznosila je tačno 463.000 KM. Taj plus ostvaren je sa 612 radnika.

U godini korone, “Nestro” je zabilježio minus od 1,7 miliona, a zapošljavao je 612 radnika.

Prihod od skoro 50 miliona ostvario je lani “Krajina petrol”, a dobit kompanije bila je samo 11.000 KM.

Godinu ranije “Krajina” je prihodovala 38 miliona KM, ali je poslovnu godinu završila u minusu od 227.000 KM.

Jedini “naftaš” sa sjedištem u Banjaluci koji je lani ostvario milionski profit je “Super Petrol”. Iako je prihod kompanije bio 142 miliona, ovaj lanac benzinskih pumpi, zaradio je prošle godine 2,4 miliona KM.

Godinu ranije dobit im je bila veća za 200.000 KM, a prihod je iznosio 114 miliona. Lani su zapošljavali 95 radnika, a godinu ranije 86.

Dvije Hife zaradile 25,6 miliona, u plusu i “Holdina” i “Energopetrol”
Sarajevska “HIFA Petrol” sa 438 radnika imala je prihod od 482 miliona KM u 2021. godini, a zarada kompanije u ovoj godini bila je 12,3 miliona KM, što je četiri miliona više nego prethodne godine.

Druga članica „Hifa“ grupacije – “Hifa Oil” iz Tešnja imala je profit od 13,3 miliona KM. Prihod kompanije iznosio je 544 miliona KM, imali su 241 zaposlenog.

Ukupan prihod “Hifa-Oila” u 2020. iznosio je 392 miliona KM, a dobit je iznosila 10,3 miliona.

I drugi distributeri iz Federacije BiH, prate uspjeh “Hifa Oil grupacije”.

Naime, milionsku dobit imala je prošle godine i sarajevska “Holdina”. Ova kompanija poslovnu godinu završila je u plusu od 4,5 miliona KM, a 2020. godine profit im je iznosio 2,3 miliona.

I “Energopetrol” koji je nekoliko godina poslovao u minusu zabilježio je u posljednje dvije godine milionsku dobit. Naime, kompanija je lani imala plus od 4,4 miliona, dok je u 2020. godina dobit “Energopetrola” iznosila dva miliona KM.

Kod nekih profit u padu

Ipak, kod nekih kompanija, iako su ostvarile milionsku dobit, primijetan je pad profita. Tako je “Petrol BH Oil Company” iz Zenice poslovao u plusu od 10 miliona u godini korone, da bi ta dobit lani pala na 6,8 miliona KM.

Prihod ove kompanije takođe je u padu. U 2021. godini iznosio je 276 miliona KM, dok je godinu ranije bio 350 miliona.

Cijene goriva

Početkom marta, cijene goriva na svjetskom tržištu otišle su u nebo zbog rata u Ukrajini, što se odrazilo i na domaće tržište.

U prvoj sedmici marta cijene goriva u BiH krenule da rastu praktično na dnevnom nivou, te je u zavisnosti od distributera, za litar dizela trebalo izdvojiti oko 3,5 KM.

Prije desetak dana cijene dizela kretale su se od 3,13 do 3,30 KM, dok se benzin kretao od 2,85 do 3,09 KM po litru, zavisno od distributera i regije.

Inače, cijene goriva od danas možete pratiti putem besplatne mobilne aplikacije za praćenje maloprodajnih cijena nafte i naftnih derivata na benzinskim pumpnim stanicama u Republici Srpskoj, piše Capital.

(Biznis.ba)