Gasprom smanjuje isporuku gasa kroz Sjeverni tok 1

Protok gasa kroz ključni evropski gasovod bit će smanjen na 33 miliona kubnih metara, prenosi agencija AFP.

To znači da će samo 20 posto gasovoda biti u upotrebi.

U saopštenju ruskog naftnog giganta navodi se da se rad druge turbine zaustavlja zbog „tehničkog stanja motora“.

Moskva je prošlog mjeseca smanjila kapacitet Sjevernog toka 1 za 60 posto, navodeći kao razlog odloženi povratak turbine koju servisira njemačka kompanija za elektroenergetsku opremu “Siemens Energy”.

Ipak, Rusija je ponovo otvorila ključni gasovod 21. jula nakon desetodnevnog održavanja, ali on i dalje radi smanjenim kapacitetom.
Afera “turbina”

Simensova turbina, inače ključna za gasovod Sjeverni tok 1, nikada nije stigla do Moskve sa remonta iz Kanade, jer Rusija nije izdala zeleno svjetlo za transport. Iz tog razloga, kroz gasovod od koga najviše zavisi Njemačka, gas proticao je do sada u znatno smanjenim količinama.

Turbina treba da bude postavljen u ruskoj stanici Portovaja, a prethodnim mjeseci bila je na redovnom održavanju u Kanadi. Nakon više mjeseci sage o tome da li je slanje turbine nazad u Rusiju kršenje sankcija, kanadski premijer Justin Trudeau odlučio je da turbina krene put Njemačke, a potom i u Moskvu.

Prema izvorim Reutersa, logistička firma „Challenge Group“ vratila je turbinu u Keln i nije jasno kada će biti dostavljena Moskvi. Ovaj proces, smatraju upućeni, mogao bi da traje sedmicama.

Njemačka odbacuje argument Rusije da je nestala turbina razlog za manje isporuke preko Sjevernog toka 1 i navodi da Moskva koristi gas kao političko oružje.

Sa druge strane, Rusija poručuje da je vraćanje turbine imalo direktan uticaj na bezbjedan rad gasovoda, dodajući da još nedostaje dokumentacija kompanije “Siemens Energy” potrebna za njeno ponovno instaliranje.

Moskva do sada nije dostavila dokumente potrebne za uvoz turbine u Rusiju, uključujući detalje o tome gdje tačno treba da bude isporučena i preko koje carine, piše nova.

„U normalnim okolnostima, održavanje turbina je za nas rutinska operacija. Naravno, želimo da prevezemo turbinu do mjesta rada što je prije moguće. Međutim, vrijeme koje je potrebno nije isključivo u našoj kontroli”, navodi se u saopštenju kompanije “Siemens Energy”.

(Haber.ba)