Tehnologija

6 savjeta kako koristiti prijenosni klima uređaj za maksimalno hlađenje i minimalnu potrošnju

Svako se ljeto suočavamo s novim temperaturnim rekordima pa klima uređaji više nisu luksuz, već nužni uređaj u svakom domu. No, instalacija zidnog klima uređaja nije uvijek moguća. U tom slučaju, olakšanje od neugodnih ljetnih temperatura možete naći u oazi svježine koju pružaju prijenosni klima uređaji.

Nastavite čitati i saznajte kako maksimalno rashladiti prostoriju prijenosnim klima uređajem, a istovremeno potrošiti što manje električne energije.

1. Pronađite optimalno mjesto za prijenosni klima uređaj

Mjesto gdje ćete postaviti prijenosni klima uređaj igra veliku ulogu u tome koliko učinkovito uređaj hladi prostoriju.

Klimu držite barem tri metra dalje od izravne sunčeve svjetlosti i drugih izvora topline te tako spriječite da uređaj radi jače no što je to potrebno.

Osim toga, ostavite dovoljan razmak između klime i zida ili namještaja kako se uređaj ne bi pregrijao, ali i kako ne biste blokirali otvore kroz koje prijenosni klima uređaj uzima zrak iz prostorije.  

Također izbjegavajte koristiti prijenosni klima uređaj u prostoriji s visokom razinom vlage u zraku. U takvom okruženju stvara se kondenzacija oko uređaja, a to pak pospješuje razvoj plijesni.

2. Nemojte savijati odvodnu cijev na prijenosnom klima uređaju

Odvodna cijev na prijenosnom klima uređaju odvodi topli zrak iz prostorije. Što je cijev ravnije postavljena, to će zrak lakše teći van.

U savinutoj odvodnoj cijevi zrak teže izlazi pa klima jače radi kako bi osigurala bolje hlađenje. Osim toga, usporeni odvod zraka ujedno znači kako se vlaga iz njega nakuplja u cijevi, a to pak može oštetiti uređaj i skratiti njegov životni vijek.

3. Zaustavite prodor topline u prostoriju koju hladite

Dok prijenosni klima uređaj radi, nemojte otvarati prozore i vrata. To će zaustaviti prodor toplog vanjskog zraka u prostoriju i gubitak zraka kojeg je klima već ohladila. 

Otvoreni prozori i vrata znače kako će prijenosni klima uređaj morati više raditi zbog stalnog dotoka toplog zraka, a prostorija nikada neće biti optimalno rashlađena.

Prostorija se može zagrijavati čak i onda kada su prozori i vrata zatvoreni. Jedan od krivaca je sunčeva svjetlost koja dopire kroz staklo – zaustavite je gustim zavjesama, žaluzinama ili drugim prozorskim pokrivalom.

Budite svjesni i toga kako električni uređaji poput računala i televizora također emitiraju toplinu, baš kao i žarulje i kućanski aparati. Što je više takvih uređaja uključeno, to će klima uređaju trebati više vremena da ohladi prostoriju.

4. Klimu uključite prije nego se prostorija zagrije

Što je temperatura zraka u prostoriji viša, to će prijenosni klima uređaj trošiti više energije dok je ne ohladi do stupnja ugode. Zato nemojte čekati da prostorija postane vruća poput saune prije nego uključite klimu. Umjesto toga, prostor održavajte na nižoj temperaturi prije nego ga ljetne vrućine zagriju do neizdrživosti.

Uključite li klima uređaj prijepodne kada su temperature niže, on će trošiti manje energije na hlađenje prostorije. Na potrošnji energije uštedite i korištenjem ranije spomenutih prozorskih pokrivala kojima ćete spriječiti da sunčeve zrake zagrijavaju prostoriju.

Nemojte gasiti klimu svaki puta kada izlazite iz prostorije. Ostavite je upaljenu do sat vremena izbivanja iz prostorije jer će potrošiti više energije da iznova ohladi prostor nego što će joj trebati za održavanje ugodne temperature dok vas nema.

5. Potražite pomoć u obliku ventilatora

Izvor fotografije: Pixabay

Koristite li prijenosni klima uređaj u velikoj prostoriji ili želite prostor brzo rashladiti, upotrijebite ventilator. Ventilator omogućuje bolju cirkulaciju zraka pa će se hladni zrak iz klime brže i učinkovitije raširiti po prostoriji i brže je rashladiti.

Ventilator postavite pored ili blizu klima uređaja, isključite oscilator i ventilator usmjerite prema smjeru gdje klima izbacuje hladan zrak.

6. Redovito čistite filter na klima uređaju

Redovito održavanje prijenosnog klima uređaja neophodan je korak u produživanju njegovog životnog vijeka, ali i sprječavanju da troši više električne energije no što je potrebno.

Očistite prašinu i ostalu prljavštinu s filtera jednom svakih nekoliko mjeseci i klima će učinkovitije hladiti zrak. Za učinkovit rad klime također redovito praznite spremnik za vodu u kojemu se skuplja kondenzirana vlaga iz zraka, a pozornost obratite i na otvor za ventilaciju na kojemu se skupljaju prašina i dlake kućnih ljubimaca.

Na kraju sezone hlađenja obavezno uključite ventilator na klima uređaju na tridesetak minuta te tako osušite višak vlage koji se u njoj sakupio.

Za kraj

Prijenosni klima uređaji jednostavno su rješenje u situaciji kada ne možete instalirati zidnu klimu, bez da pritom žrtvujete prijeko potrebnu ugodu i osvježenje koje hlađenje klima uređajem pruža u vrućim ljetnim danima.

Slijedite ovih šest koraka i prijenosni klima uređaj rashladit će prostor učinkovito kao zidna klima bez neugodnih iznenađenja na računu za struju.

Objava 6 savjeta kako koristiti prijenosni klima uređaj za maksimalno hlađenje i minimalnu potrošnju prenijeta sa portala Bajtbox.