Propada Stanivukovićevo obećanje o povećanju plata u gradskim ustanovama

  • Brojne ustanove nemaju UO koji mogu promijeniti pravilnike o platama, koji su preduslov za povećanje plata
  • Zbog politike nije usvojen rebalans gradskog Budžeta, bez kojeg pojedine ustanove nemaju sredstava ni za tekuće plate

BANJALUKA – Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je najavio da će radnici gradskih ustanova dobiti plate veće za 50 KM, ali to povećanje neće biti moguće realizovati u nekoliko ustanova, jer uprave ne mogu promijeniti pravilnike o platama.

FOTO: CAPITAL

U Sportskom centru Borik, Turističkoj organizaciji Banjaluke i Centru za razvoj poljoprivrede i sela kažu za portal CAPITAL da cijeli gradonačelnikom plan zapinje na nedostatku upravnih odbora, bez kojih ne mogu promijeniti pravilnike o platama. To je preduslov da se proces povećanja plata realizuje.

Bez upravnih odbora

Direktor javne ustanove sportskog centra Borik Nenad Talić kaže za CAPITAL da bez novog UO to ne može uraditi. Prethodnom UO je istekao mandat i ova ustanova od juna nema UO.

“Kod nas nije slučaj kao kod republičkih institucija, kod kojih kada mandat članovima UO istekne oni prelaze u status v.d. do izbora novog. U našem slučaju prestanak mandata znači da nemamo UO i ne možemo donositi nove ili mijenjati postojeće akte. Tako da i Pravilnik o platama može staviti van snage ili donijeti novi bez UO”, rekao je Talić.

Kazao je da ne zna dokle se došlo sa izborom novog UO, jer je to, kako kaže, procedura u koju su uključeni Skupština grada Banjaluka i gradonačelnik.

Izbor članova UO zavisi od politike i sukoba na relaciji Skupština grada Banjaluka, sa većinom koju predvodi SNSD i gradonačelnika Draška Stanivukovića.

Za imenovanje UO Banskog dvora, Centra za socijalni rad, Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, Doma zdravlja i Gradske razvojne agencije lokalnoj vlasti u Banjaluci je trebalo skoro pola godine. Ako se budu vodili tom praksom radnici ovih ustanova bi mogli da čekaju više mjeseci da se njihove plate povećaju.

Bez rebalansa budžeta

Uz UO Talić napominje da nije riješeno još jedno važno pitanje, a to je finansiranje plata, za sve ustanove.

“Samim planiranjem budžeta grada za ovu godinu nijedna ustanova, u januaru kada je usvojen budžet, nije imala na stanju dovoljno novca za svih 12 plata. Znalo se i ranije to dešavati, ali se to vremenom uvijek korigovalo, kroz rebalans” rekao je Talić.

“Nije realno da pravimo planove i da povećavamo rashode na tim stavkama, a da nema dovoljno novca ni za trenutne plate” naveo je Talić i dodao da će radnici ove ustanove dobiti povećanje, ali nije mogao reći kada će se to desiti.

Sličnu priču pričaju i u Centru za selo. Direktor ove ustanove Draško Ilić  poručuje da trenutno ne postoji „pravni osnov“ za povećanje plata.

“Na prošloj sjednici Skupštine grada Banjaluka je imenovan UO ali nije još uvijek konstituisan, jer nismo dobili rješenje i obavjest da je to objavljeno u Službenom glasniku”,  rekao je Ilić potvrđujući da i oni bez tog organa ne mogu mijenjati akte.

“To je prva limitirajuća stvar. Nadam se da ćemo iduće sedmice biti u mogućnosti da konstituišemo novi UO pa da onda krenemu u proceduru izmjene akata”  rekao je Ilić i dodao da je teško reći koliko bi sve to moglo trajati.

“Druga je da sredstva planirana u budžetu za plate. Mi nemamo fond iz kojeg bi mogli da isplatimo povećanje. Ako to uradimo došli bi u situaciju da ugrozimo naš rad i da možda u decembru nemamo dovoljno novca da isplatimo plate bez povećanja, jer smo sva sredstva potrošili”  rekao je Ilić i dodao da bi to „bilo kršenje zakona“ i da on na to „nije spreman“.

Direktorica Turističke organizacije Banjaluka Dragana Vukliš je potvrdila da je i u ovoj ustanovi istekao mandat UO.

Nema dovoljno novca ni za redovne plate

U Centru za socijalni rad imaju UO, ali direktorica ove ustanove Irena Joldžić kaže, da je brine finansiranje.

„Imamo UO koji je skoro imenovan. Mi ćemo njima predočiti situaciju, oni su organ upravljanja a ja sam samo lice koje izvršava njihove odluke. Ako oni odluče da se može provesti povećanje plata onako kako grad Banjaluka to traži, ja ću to i sprovesti“ kazala je Joldžić.

I za Joldžićevu je problematično to što, kako kaže, nije „riješeno pitanje finansiranja plata“.

Objašnjava da ni prvobitnim budžetom ova ustanova nije dobila potreban iznos za plate, mimo ovog povećanja koje je najavljeno iz grada Banjaluka.

„Usvojen je budžet za 500.000KM manji za plate nego što nama treba, sa obrazloženjem Grada da „kada bude rebalans tražite ostatak“. Trenutno mi u budžetu nemam ni ono što smo prvobitno tražili, a kamoli za povećanje. Može se desiti da se radnicima neće moći isplatiti plata, jer nemamo usvojen rebalans budžeta. Šta onda? Najranije u decembru možemo očekivati da će biti finalizovan rebalans, prije ne može. Ako u oktobru bude Skupština prvo ide nacrt, pa javna rasprava, pa onda ponovo kao prijedlog na Skupštinu“  rekla je ona.

Zapisnik bez pečata

Kaže da je i sama instrukcija za povećanje plata problematična.

„Mi smo dobili zapisnik sa sastanka koji održan 29.juna, na kojem je rečeno: „Imate punu saglasnost gradonačelnika da plate uvećate za 50 KM“. To je došlo na papiru bez memoranduma i pečata“ rekla je Joldžić.

Prema saznanjima CAPITAL-a o svim ovim problemima sutra će biti riječi na sastanku predstavnika Grada, sindikata i gradskih ustanova.

Prema informacijama koje stižu iz Grada Banjaluka za sada su jedino dvije ustanove dostavile potrebnu dokumentaciju za povećanje plata zaposlenih u avgustu i to: Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje i Gradska razvojna agencija.

CAPITAL: V.Popović

 

 

 

Objava Propada Stanivukovićevo obećanje o povećanju plata u gradskim ustanovama prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.