LONDON – Britanska inflacija porasla je na najviši nivo u posljednjih 40 godina, što će donijeti dodatni pritisak na potrošače, ali i kreatore monetarne politike u tamošnjoj centralnoj banci.
Indeks potrošačkih cijena pokazao je da su cijene u julu bile 10,1 posto više nego godinu ranije, dok je godišnji rast u junu iznosio 9,4 posto, objavio je u srijedu britanski statistički ured. Ekonomisti su očekivali da će inflacija u julu dosegnuti 9,8 posto.
Najveći doprinos inflaciji dale su rastuće cijene hrane, što znači da se inflacijski pritisci šire i dalje od energenata.
“Cijene hrane su vidno narasle, posebno pekarski i mliječni proizvodi, te meso i povrće, što se posebno odrazilo na cijenama dostave”, kazao je Grant Fitzner, glavni ekonomist britanskog Ureda za nacionalnu statistiku.
“Rast cijena kod drugih potrošačkih roba poput hrane za kućne ljubimce, toalet-papira, četkica za zube i dezodoransa također je pridonio srpanjskoj inflaciji”, dodao je on.
Nove brojke samo su dodatak krizi životnih troškova jer osobni dohoci sve više zaostaju za rastućim cijenama roba i svih vrsta usluga.
Šef Bank of Englanda Andrew Bailey je dao naslutiti da je spreman dalje dizati kamatne stope, a potencijalni nasljednici Borisa Johnsona na poziciji premijera obećavaju daljnju pomoć onima koji se bore s plaćanjem računa.
Britanska inflacija sve je bliže onoj iz kriznih ranih osamdesetih
Ekonomisti su po pitanju britanske ekonomije sve pesimističniji, a rizik da će do recesije doći sada je veći nego da neće, i to zbog pritiska koji rastuće cijene stvaraju. Bank of England očekuje da će recesija početi u četvrtom tromjesečju te se produžiti sve do početka 2024.
Središnja banka procjenjuje da će inflacija pretkraj godine premašiti 13 posto kad regulatori ponovo dozvole rast cijena energenata. To bi bila najviša inflacija od septembra 1980. kad se vlada Margaret Thatcher borila s kontrolom rastuće spirale plaća i cijena.
Službeni izvori pokazuju da su realne plaće u Britaniji u tri mjeseca koja završavaju s junom pale za tri posto, što je najviša stopa još od 2001. godine, otkad se vode podaci. Zaposlenost u Britaniji porasla je za 160 hiljada, 46 odsto manje nego u tromjesečju koje je završilo u maju, a broj slobodnih radnih mjesta smanjio se po prvi puta od avgusta 2020.
“Kriza životnih troškova vrlo je realna i za kućanstva i za kompanije, i treba postojati konkretan način prema naprijed kako bi se ranjivim skupinama pomoglo s višim računima za energiju”, kazao je Alpesh Paleja, glavni ekonomist u Konfederaciji britanske industrije.
Bloomberg Adria
Objava Rast inflacije u Velikoj Britaniji, na najvišem nivou u posljednjih 40 godina prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.