Ovo se čekalo od Samsunga! Samsung Galaxy S23 Recenzija (VIDEO)

Kada je Samsung službeno predstavio Samsung Galaxy S23 seriju u San Franciscu imao sam priliku isprobati sva tri modela. Oni koji su gledali video s prvim dojmovima sigurno su primijetili da sam najviša očekivanja imao od modela čiju recenziju upravo čitate – “običnog” malenog Galaxy S23. Razlog je zapravo prilično jednostavan.

Već dugi niz godina manji modeli su osakaćeni po pitanju baterije, a često i po pitanju zagrijavanja. Budući da Galaxy S23 dolazi sa Snapdragon 8 Gen 2 procesorom, te da je baterija malo veća nego prošle godine, s pravom sam se nadao da su ljubitelji manjih telefona napokon dočekali svoj trenutak. Nakon dva tjedna testiranja drago mi je reći da moja očekivanja nisu ispunjena – nego su nadmašena!

Video recenzija je tu, a svi oni koji vole čitati samo nastavite ispod. 🙂

Samsung Galaxy S23 recenzija (VIDEO)

U teoriji Galaxy S23 ne djeluje kao veliko poboljšanje u odnosu na Galaxy S22. No teorija, pogotovo kada se gledaju brojke na papiru, može biti itekako varljiva. S23 ima mnogo sitnih i korisnih poboljšanja, i naravno nekoliko velikih koja se uglavnom vežu za Qualcomm-ov vrhunski novi procesor.

Dizajnerski, novi model je dosta sličan prethodnom. Naglasak na “sličan” jer ipak ima nekih bitnih razlika. Kamere na stražnjoj strani se više ne nalaze na “otoku” nego su sličnog dizajna kao na Galaxy S23 Ultra (ili kao na nekim povoljnijim modelima npr. Galaxy A32). Osobno mi jako lijepo izgleda, no nisam siguran koliko je pametan potez da skuplji modeli imaju isti izgled kamera kao neki povoljniji modeli. Ako je Apple išta uspješno demonstrirao, to je da kupci vole da se “vidi” kada imate novi model.

Okvir je metalni i ovaj put je još mrvu manje zaobljen nego prošle godine (ako me sjećanje dobro služi) – do te mjere da je gotovo ravan. Staklo na ekranu je pak zaštićeno s najnovijim Gorilla Glass Victus 2, a tu su naravno i ostale stvari koje smo već navikli od Samsung kao npr. IP68 certifikat, kvalitetne tipke i dual SIM ulaz. Naravno već nekoliko godina nema ni 3.5mm ulaza za slušalice, kao niti ulaza za microSD kartice.

Ekran je dijagonale 6.1”, te se radi o Dynamic AMOLED 2x ekranu sa stopom osvježavanja od 120 Hz. Rezolucija je FullHD+, te bi se moglo reći da je ovo konačni dokaz da Samsung ne planira vraćati QHD ekrane na manje modele (zadnji je to imao Galaxy S20). Realno to nije ni bitno, no ono što jest bitno je da je Samsung povećao maksimalnu svjetlinu na čak 1750 nits. Radi se o lokaliziranoj maksimalnoj svjetlini (za HDR sadržaj), dok je za prikaz preko cijelog ekrana max svjetlina 1250 nits. Tu je i Always On display koji je po zadanom postavljen na prikaz prilikom dodira ekrana, ali se naravno može postaviti da je konstantno uključen. Sve u svemu radi se o predivnom ekranu sa točnim prikazom boja i fantastičnom vidljivošću čak i na direktnom sunčevom svjetlu.

Nažalost koraka naprijed nije bilo kod punjenja, a bome ni kod kutije. Naime Samsung se i dalje drži onoga što je Apple započeo, a to je da ne dobijete punjač u kutiji. To je nešto na što ću se uvijek žaliti jer ne vidim apsolutno nikakve logike u tome. Vidim naravno ako sam velika korporacija koja želi zaraditi što više novca na svakoj sitnici. Srećom barem ostali proizvođači za sada ne prate taj trend.

Kao što Samsung ne prati trend oko brzog punjenja pa je S23 ograničen na maksimalno 25W brzo punjenje za razliku od S23 Plus i S23 Ultra koji podržavaju i 45W punjače. 25W je u ovom slučaju dovoljno da napuni oko 50-60% baterije za nekih pola sata punjenja, dok je za punu bateriju (od 0% do 100%) potrebno oko 1 sat i 15 minuta. Čisto usporedbe radi konkurencija već odavno koristi 67W punjače čak i kod povoljnijih modela. Samsung godinama nije dirao ni bežično punjenje koje je ograničeno na 15W, a ne treba zaboraviti ni reverzibilno bežično punjenje (da možete npr. slušalice puniti telefonom) koje je i dalje 4.5W.

Srećom ostatak hardvera je veliko poboljšanje. Osnovu čine Snapdragon 8 Gen 2 procesor, 8 GB RAM-a i od 128 GB do 512 GB interne memorije. E tu sad ima jedan zanimljiv detalj. Dok je 8 GB RAM-a standardno, kod memorije ima nekih razlika. Točnije 128 GB varijanta dolazi s UFS 3.1 memorijom (kao Galaxy S22 serija) dok 256 GB i 512 GB imaju novu UFS 4.0 memoriju.

Kod nas na testu je 256 GB varijanta koja ima novi UFS 4.0, no nemam pristup 128 GB modelu da provjerim ima li ikakvih konkretnih razlika. UFS 4.0 je u teoriji znatno brži i energetski efikasniji, ali ne vjerujem da se ta razlika može primijetiti u praksi. Ako želite biti sigurni, preporučio bih vam da se odlučite na barem 256 GB varijantu. Sad kad sam to sklonio su puta idemo do prave zvijezde cijele ove predstave – Snapdragona 8 Gen 2.

U slučaju da ste propustili vijesti – nema više Exynos procesora! Napokon smo i mi u Europi dobili ono što dobije i ostatak svijeta. Pored toga Qualcomm je napravio posebnu overclockiranu verziju Snapdragona za Samsung nazvanu Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Razlika u odnosu na obični Snapdragon 8 Gen 2 je nešto viši takt Cortex X3 jezgre (3.36 Hz vs 3.2 GHz) i nešto viši takt GPU-a. Neću vam ovdje sada nabrajati jezgre, to ionako možete pronaći na internetu, nego idemo odmah na praksu.

Ako ste gledali Samsungovu prezentaciju onda ste sigurno primijetili brojke kao 30% brži CPU i do 41% brži GPU itd. Impresivno, ali u praksi je još impresivnije jer mi u Europi ga uspoređujemo s Exynos 2200. Tako GFXBench u brojnim testovima pokazuje poboljšanja i preko 100% kada je u pitanju GPU. Da, ovaj novi Adreno 740 je toliko impresivan! CPU je pak prema Geekbenchu oko 40% bolji. U praksi to znači još fluidniji rad, malo brže otvaranje aplikacija u odnosu na ionako impresivni S22 Ultra, te još bolje performanse u igrama. Ruku na srce nema mnogo igara koje mogu iskoristiti svu ovu snagu.

Možda još bitnija stavka je zagrijavanje. Naime prethodna tri modela su se vidno zagrijavala (iako S22 najmanje) čak i pri jednostavnoj radnji kao što je scrollanje po Instagramu. Ovaj put toga nema. Štoviše, čak i prilikom 3D Mark Wildlife Extreme Stress testa maksimalna temperatura koju sam izmjerio na površini telefona je 48.3°C. A to je test koji je dizajniran da optereti telefon do maksimuma. Prilikom igranja igara zagrijavanje se naravno osjeti, ali u igrama koje sam ja igrao (Diablo Immortal, Hot Lap League Racing, PUBG) površinska temperatura nije prelazila 43 stupnja. Naravno kako se radi o malom telefonu Galaxy S23 ne može dugo držati maksimalne performanse. U onom istom 3D Mark stress testu jasno je vidljiv throttling već nakon dvije minute testiranja. Međutim, čak i tada, Snapdragon 8 Gen 2 ima veći fps nego potpuno svježi Exynos 2200.

Još jedan ogromni benefit ovog procesora je energetska efikasnost. Galaxy S23 ima bateriju kapaciteta 3900 mAh, što je samo 5% veće od 3700 mAh baterije kod prethodnika. Ali nemojte da vas brojke zavaraju jer je baterija u odnosu na S22 apsolutno nevjerovatna. Iako razni testovi pokazuju poboljšanja često i preko 30%, u nekoj realnoj upotrebi slobodno mogu reći da je poboljšanje debelih 100%. Čak i umjereno zahtjevnom upotrebom nisam uspio bateriju isprazniti za jedan dan, te bih u prosjeku prije spavanja ostalo oko 15-20% baterije sa oko 6 sati uključenog ekrana.

Neki prosječni Screen On Time se vrtio tu negdje oko 6 do 6 i pol sati. Kada bih cijeli dan proveo kući, konstantno spojen na Wifi mrežu, S23 je znao ići i do 7 i pol sati uključenog ekrana. U najgorem danu, kada sam bio na putu, konstantno na 4g mreži, te slušajući oko 5 sati podcasta s isključenim ekranom, na kraju dana sam opet imao oko 4 i pol sata uključenog ekrana. Čisto usporedbe radi na običnom Galaxy S22 prosječni SoT mi se vrtio između 3h i 4h, ovisno o situaciji. Kratka verzija je da napokon imamo mali Galaxy S telefon koji će bez problema izdržati jedan dan čak i zahtjevnim korisnicima. Osim onih koji igraju igre po cijeli dan naravno.

Od hardverskih nedostataka vrijedi izdvojiti da ovaj model nema UWB (Ultra wideband) za razliku od S23 Plus i S23 Ultra koji ga imaju. 

Kamere su pak ukupno četiri. Tu su 50 MP glavna kamera sa f/1.8 otvorom blende i OIS-om, 12 MP ultrawide kamera, 10 MP telephoto kamera s 3x optičkim uvećanjem i 12 MP prednja kamera. Kada su u pitanju fotografije, nema nekih osjetnih poboljšanja u odnosu na Galaxy S22. No isto tako, nije baš ni da ćete primijetiti razliku u odnosu na S23 Ultra osim u nekim baš ekstremnim noćnim uvjetima i naravno kod zumiranja. S23 ima ozbiljno dobre kamere i uvjeren sam da se nitko neće osjećati da radi bilo kakav kompromis po pitanju fotografija. Posebno bih pohvalio portretni način koji je inače uvijek bio Samsungova jaka strana, a ove godine je još više poboljšan. Primjere možete vidjeti u video recenziji na vrhu članka.

Prava poboljšanja stižu kod videa. 8K više nije ograničen na neupotrebljivih 24 fps (sad je 8K 30 fps), a nema više ni cropa u odnosu na 4K video. Prevedeno – 8K video je sada realna opcija ako želite snimati video, pogotovo u dobrim svjetlosnim uvjetima. Super Steady video (super stabilni, kao npr. akcijske kamere) je dobio ogroman update u videu kvalitete i stabilizacije. Ne samo da se sada može snimati u 4K rezoluciji (i do do 60fps), nego se tijekom snimanja može mijenjati između glavne i ultrawide kamere. Pretpostavljam da možemo zahvaliti Appleu što se Samsung nakon dugo godina sjetio poboljšati SuperSteady. 

I kao da to nije dovoljno Samsung je riješio još jednu jako bitnu stvar – kvalitetu videa u third-party aplikacijama kao TikTok, Instagram itd. Kvaliteta samog videa sada je mnogo bolja i, možda najbitnije, stabilizacija je doslovno kao nebo i zemlja u odnosu na prošle godine. Time je Samsung zatvorio zadnju veliku “rupu” između iPhonea i Androida jer i Galaxy telefoni su sada jako dobri ako fotkate ili snimate video direktno iz third-party aplikacija. Ovo je jedan od onih “skrivenih” detalja na koji mnogi ne obraćaju pažnju kada kupuju telefon, a uistinu mnogo znači.

Cijela stvar je još impresivnija kada se uzme u obzir da za sada jedino Samsung u Android svijetu nudi ovako dobre fotke / video u third-party aplikacijama. I ne brinite se, kako su u pitanju softverska poboljšanja, to znači da će se pojaviti i na nekim starijim modelima. Ne znam kojima konkretno ali provjerio sam na S22 Ultra i Fold 4, i oba imaju mnogo bolji video u aplikacijama nego kada su izašli.

Sva ta poboljšanja lijepo zaokružuju stereo zvučnici koji su šokantno dobri. A to kažem kao netko tko koristi Fold 4 koji, po mom skromnom mišljenju, ima najbolje zvučnike na telefonima. Nisam očekivao da će Samsung po tom pitanju išta dirati u odnosu na S22, no očito sam se prevario. Zvuk je bogat, s primjetnim basovima, i glasnoćom koja je po mojoj slobodnoj gotovo jednaka onoj na Fold 4. Sve u svemu – vrlo impresivno!

Kada se sve zbroji i oduzme Galaxy S23 ispada mnogo veće nadogradnja nego što papir sugerira. Procesor je dvostruko brži nego prošle godine, baterija dvostruko bolja, zvučnici primjetno kvalitetniji, ekran je svjetliji i ima noviju zaštitu, video je dobio ogromna poboljšanja (8K, SuperSteady, u aplikacijama), tu je i novi dizajn… Zapravo jedina stvar koja je ostala slična kao prošle godine su brojke na kamerama. A čak i tu imamo 12 MP prednju kameru za razliku od 10 MP iz prošlih godina. Zanimljivo je to kako se najzanimljiviji i najbolji telefoni uvijek kriju iza naizgled nezanimljivih  nadogradnji.

Sve to dovelo je do toga da je ovo prva recenzija nekog “običnog” Galaxy S telefona koji neću završiti s riječima “Ovo je odličan telefon ALI…”. I onda bi poslije tog “ali” obično išla koja riječ o lošoj bateriji, preporuka da uzmete veći ili konkurentski model itd. Ovaj put nema toga i mogu slobodno reći da Galaxy S23 ima moju apsolutnu preporuku ako tražite kompaktan i moćan Android telefon s dobrom baterijom. Šteta samo što je cijena 949 EURA, barem u vrijeme pisanja ovog teksta, no to je tržišna realnost koja ne pogađa samo Samsung nego i sve ostale proizvođače telefona.

Objava Ovo se čekalo od Samsunga! Samsung Galaxy S23 Recenzija (VIDEO) prenijeta sa portala Bajtbox.