U hladnjači firme “Šipurak”, vlasnika Dragiše Kneževića iz Ilićana, opština Srbac, još uvijek se nalazi 4,5 tone malina prošlogodišnjeg roda srbačkih proizvođača.
Knežević ističe da se malinari sa problemom plasmana malina na tržište bore već tri godine i nikako da dođu na “zelenu granu”.
Nepovoljno stanje je kulminiralo, jer otkupna cijena maline ne može pokriti ni sve izraženije troškove proizvodnje ovog veoma zahtjevnog jagodičastog voća.
“Mnogi od oko 40 članova Udruženja malinara, registrovanih u opštini Srbac, odustali su od ove proizvodnje zbog niske otkupne cijene i teškog plasmana, a nekoliko njih, koji su pod kreditima i koji jedva sastavljaju kraj s krajem” i dalje rade uzdajući se da će se stanje popraviti”, kaže vlasnik “Šipurka” Dragiša Knežević.
Iz istih razloga sam je odustao od proizvodnje kupina na dva hektara, a nalazi se pred dilemom da li da smanji i površine pod malinom.
Kooperantima će, ukoliko nastave gajenje malina, pružati samo usluge skladištenja dok se ne pronađu kupci. Tržni centri su, nažalost, nezainteresovani, a uvoz čini svoje – guši domaću proizvodnju.
“Moja firma “Šupurak” je zamišljena kao Centar za otkup puževa, gljiva i drugih šumskih plodova, kojima je ovo ruralno područje opštine bogato i ima višegodišnju tradiciju. U tom cilju sam izgradio i funkcionalan objekat sa skladištem, sušarom i hladnjačom te uspostavio saradnju sa kooperantima.
Nažalost, sve je manje zainteresovanih građana, još uvijek je aktuelno samo sakupljanje puževa. Otkup šipurka vršim u Federaciji BiH, gdje se ljudi mnogo organizovanije i ozbiljnije bave sakupljanjem šumskih plodova i ljekovitog bilja”, objašnjava Knežević za BN
Jedan od većih problema u poslednje vrijeme jeste i nedostatak radne snage, koju je teško obezbijediti, naročito u najintenzivnijim poslovima, kao što je priprema zemljišta, zaštita zasada i branje plodova.
U prednosti su samo domaćinstva koja imaju radno-aktivne članove porodice. A takvih je sve manje, jer mladi masovno odlaze za poslom u inostranstvo.
(CRNA HRONIKA)
(Pressmedia)