Do povećanja duga došlo je zbog hitnih mjera tokom pandemije kovida 19 i energetske krize, kaže njemački ministar finasija Kristijan Lindner. Pojašnjava da država mora da ograniči svoju potrošnju, pa zato neće moći da riješi aktuelne ekonomske probleme, kao ni da zaustavi pad standarda.
– Od 2021. trošak otplate kamata u Njemačkoj uvećan je za deset puta. Sa četiri na 40 milijardi evra. U međuvremenu, Njemačka plaća 40 milijardi evra kamata, a pri tome, nijedan cent ne ide na smanjenje duga – rekao je Linder.
Posljedice po Njemačku bile bi znatno veće da nije decenijama stvarala dobre odnose sa Rusijom, smatraju stručnjaci. Godinama Njemačka koristi jeftinu rusku energiju i sirovine. Iako među najvećim zagovornicima sankcionisanja Moskve, Berlin i dalje, u manjoj mjeri, uživa blagodati ranijih dogovora sa Rusijom.
– Njemačka je imala ugovor i još uvijek ima do 2029. godine sa Rusijom i to 150 dolara za hiljadu kubnih metara gasa. To rijetko ko ima u Evropi. Јer oni su dugoročni partner i to je posljedica te činjenice. A u nekom trenutku cijena gasa na berzi je bila preko 3.000 dolara – istakao je ekonomski analitičar Ljubodrag Savić.
– Sukob između Rusije i Ukrajine izazvao je ili pogoršao energetsku krizu, posebno u oblasti gasa, koja je nesumnjivo najviše pogodila Njemačku u Evropi. Njemačka industrija, navikla na jeftinu energiju i u velikoj mjeri zavisna od ruskog gasa, plaća visoku cijenu – naveo je francuski ekonomista Filip Šalmin.
Ono sa čime se posebno suočavaju Njemačka i njeni građani jeste problem kamatnih stopa. Ranija zaduživanja Njemačke, kao stabilne ekonomije, bila su praktično besplatna. Sada je situacija potpuno drugačija, pojašnjava urednik ekonomske redakcije Večernjih novosti, Dušan Stojaković.
– Činjenica da oni u ovom trenutku rade samo da bi vraćali kamate. Јednostavno, ne smanjuju svoj dug i negdje postoji zabrinutost u društvu kako će se taj minus namiriti – istakao je urednik ekonomske redakcije Večernjih novosti Dušan Stojaković.
Ipak prema podacima IFO indeksa, najvažnijeg indikatora privrednog rasta, Njemačku očekuju bolji dani.
– Oni daju svoju procjenu aktuelne situacije i očekivanja u budućnosti. Taj indeks se već par mjeseci nakon dužeg vremena, nekoliko mjeseci uzastopno popravlja. To je procjena ljudi na žili kucavici ekonomije, koji svaki dan posluju – dodao je ekonomista iz Njemačke Siniša Gajić.
I dok se cijela Evropa suočava sa krizom, najbolje prolaze Sjedinjene Američke Države. Evropa Americi plaća gas po četiri puta većoj cijeni. I upravo mnogi vide SAD kao posrednog uzročnika krize na Starom kontinentu.
– Evropa u cjelini, a Njemačka takođe imaju veliki problem sa trenutnom situacijom u kojoj dominiraju SAD. Evropa je talac politike zapada, predvođene SAD-om – izjavio je Ljubodrag Savić.
– Politika ekonomskih sankcija, posebno u oblasti energetike, stvara zaista neprijatnu situaciju. Amerika svojim postupcima u suštini pokušava da dokrajči evropske kompanije – istakao je izvršni direktor belgijske konsultantske kompanije Frederik Baldan.
Zaduženje Njemačke iznosi između 52 i 56 odsto BDP-a, što je i dalje u granicama ugovora iz Mastrihta . Koliko je do sada sukob u Ukrajini koštao njemačku ali i globalnu ekonomiju, niko sa sigurnošći ne može reći. Kao i to da li će evropske zemlje, usljed ekonomskih posljedica i pritiska građana, mijenjati kurs prema sankcijama uvedenim Rusiji.
BONUS VIDEO:
Objava KAMATNI UDAR U NJEMAČKOJ Јavni dug skočio sa četiri na 40 milijardi evra prenesena sa portala Aloonline.ba.