S druge strane, pelene i zaleđena pica su najjeftinije u ovoj zemlji. Novinari BBC-ija uporedili su cijene 23 proizvoda, što za jelo, što za svakodnevnu upotrebu, u Francuskoj, Nemačkoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Italiji, Španiji i Nizozemskoj.
Šta je “istraga” pokazala? Njemačka se ispostavila kao najjeftinija zemlja, dok Francuska ima najviše cijene.
Potrošači u Velikoj Britaniji plaćali su 3.80 funti (oko 4.45 evra) za toalet papir, dok isti paket u Italiji košta 2.66 funti (oko 3.10 evra), a u Nemačkoj 2.87 (oko 3.35 evra).
Konzerva tunjevine košta 1.62 funti (oko 1,89 evra), dok u Italiji cijena ide i do 3.15 funti (oko 3.70 evra), a u Španiji je nešto niža – 2.51 funti (oko 3 evra).
Istraživanje je pokazalo i da su proizvodi poput hleba, jaja i ulja, iznenađujuće, jeftiniji u Velikoj Britaniji u odnosu na zemlje Evropske unije.
Ipak, Britanci se součavaju sa visokom inflacijom, koja steže obruč oko njihove potrošačke korpe. Tačnije, sveukupna cena hrane i dalje ostaje 19 odstoviša u odnosu na period pre godinu dana.
Nedavno istraživanje Oksford Ekonomiks-a pokazalo je da su troškovi hrane u Velikoj Britaniji oko 7 odsto ispod prosjeka EU.
Stručnjaci navode da je veoma teško porediti cene hrane u različitim zemljama jer zavise od niza faktora, poput uvoza i politike.
Na primjer, pirinač je najjeftiniji u Velikoj Britaniji i Španiji, odnosno staje 1.26 funti (oko 1.50 evra), dok je najskuplji u Italiji, odnosno košta 2.21 funtu (oko 2.60 evra).
Jogurt je najjeftiniji u Njemačkoj i košta 72 penija (oko 80 centi), dok u Francuskoj košta skoro 2 funte (oko 2.35 evra).
Opet, u Njemačkoj je šećer najjeftiniji sa cijenom od 1.02 funti (oko 1.20 evra).
Detaljno istraživanje pokazuje da je tržište hrane Velike Britanije na trećem mjestu kada je riječ o pristupačnosti cijena, odnosno da je slična cijenama na italijanskom, španskom i Nizozemskom tržištu. Telegraf