Naučnici su otkrili ključan korak u zarastanju rana, koji je onesposobljen kod bolesti poput dijabetesa. Što je još važnije, uspjeli su da ubrizgavanjem molekula uključenog u zarastanje tkiva drastično ubrzaju te procese – zarastanje rana dva i po puta, a regeneraciju mišića 1,6 puta.
Životinjski modeli
Istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u žurnalu Nature, rađeno je na životinjskim modelima.
– Ovo otkriće moglo bi transformirati regenerativnu medicinu jer baca novo svjetlo na ključnu ulogu senzornih neurona u organizaciji oporavka i regeneracije tkiva, što daje nadu – rekao je glavni istraživač studije Mikael Martino, vanredni profesor Australskog instituta za regenerativnu medicinu Univerziteta Monaš, prenosi ScienceDaily.
Nociceptori, neuroni koji osjećaju bol, upozoravaju nas na potencijalno opasne stimuluse u tkivu poput štete na tkivu, zapaljenja, temperature i pritiska. Istraživači su otkrili da tokom procesa liječenja krajevi senzornih neurona rastu u povrijeđenu kožu i mišićno tkivo, komunicirajući s imunoćelijama preko neuropeptida nazvanih CGRP.
– Izuzetno je što ovi neuropeptidi djeluju na imunoćelije tako što ih kontroliraju i pokreću zarastanje poslije povrede – rekao je Martino u saopćenju Univerziteta Monaš.
Otkrili su da su senzorni neuroni ključni za stvaranje CGRP jer, kada se uklone, to smanjuje broj CGRP i značajno zaustavlja zarastanje kože i regeneraciju mišića.
Regeneracija mišića
Kada su naučnici miševima s neuropatijom sličnom onoj kod dijabetičara dali CGRP, to je dovelo do ubrzanog zarastanja rana i regeneracije mišića.
– Ovo je velika nada za regenerativnu medicinu, posebno za liječenje tkiva koja sporo zarastaju i za hronične rane – rekao je prof. Martino, piše Telegraf.
Haber.ba