Iako je bečko tržište rada zabilježilo porast zaposlenja krajem 2021. godine, hotelijerstvo i gastronomija gdje je evidentiran najveći pad broja zaposlenih, još su pod pritiskom pandemije. Istovremeno u zdravstvu i socijalnom sektoru kao i u stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima te sektoru komunikacija broj zaposlenih raste. U decembru je u Beču 870.741 osoba bila radno aktivna, što je za 1,4 posto više nego u periodu prije pandemije.
Prema podacima vodećeg austrijskog Instituta za ekonomska istraživanja (WIFO) Beč očekuje privredni rast od 5,2 odsto, ovisno o daljem toku pandemije i predloženim mjerama. Pritom veliku stratešku podršku pruža Bečki fond za poticanje profesionalnog usavršavanja zaposlenih „waff“.
‘Waff’ savjetuje i subvencionira zaposlene građane u 1.100 preduzeća. Na taj način im se pružaju nove poslovne mogućnosti te osigurava dodatni kadar u oblastima njege i IT. Taj fond pruža podršku i svima onima koji žele nadoknaditi sticanje diplome ili dodatno usavršiti zanat – objašnjava Peter Hanke, član bečke vlade, resor za finansije, privredu, rad, internacionalne odnose i javna preduzeća.
Od ponude ‘waffa’ ove godine će profitirati više od 26.000 građana Beča. Istu vrstu podrške mogu očekivati i doseljenici, ali i sve marginalizirane skupine.
Trenutno ‘waff’ u saradnji sa partnerima Socijalnim fondom, bečkom gradskom službom za socijalna pitanja MA 40 i Zavodom za zapošljavanje AMS razrađuje ideju o jedinstvenoj bazi podataka kao i strategije i mjere za osiguravanje kvalificiranih radnika. Osnivanje još jedne institucije za podršku kvalifikovanom kadru, osim BIO i Expat centra, planirano je za kraj 2023. godine – navodi u obavijest za medije Eurocomm-PR Sarajevo Mreža za međunarodnu komunikaciju Grada Beča.
Biznis.ba / FENA