Neke zapadne kompanije već su prekinule poslove s Rusijom, druge razmatraju hoće li i kako to učiniti, jer bi im provedba poslovnih aranžmana s Rusijom donijela više štete nego koristi i narušila ugled zbog negativnog stava javnosti i potrošača prema ruskoj agresiji na Ukrajinu.
Evropski sportski i sektor zabave među prvima je povukao takve poteze.
Premijerligaški klub Manchester United otkazao je sponzorska prava ruske aviokompanije “Aeroflota”, Formula 1 otkazala je Veliku nagradu Rusije 2022., a organizatori Eurosonga rekli su da Rusiji neće biti dopušteno učestvovati na tom natjecanju ove godine.
– Uključivanje Rusije u ovogodišnju Evroviziju dovelo bi nas na loš glas – kaže se u saopćenju Evropske radiodifuzne unije (EBU).
Ciljaju na pet velikih ruskih banaka
Dell je izvijestio da je obustavio prodaju u Ukrajini i Rusiji i da će pomno pratiti situaciju kako bi odredio sljedeće korake. Nova američka pravila o izvozu u Rusiju objavljena u četvrtak uključuju računala, a Dell je prema podacima analitičke kuće IDC činio oko 6 posto isporuka računala u Rusiju u prošlom tromjesečju.
Američki avioprijevoznik Delta Air Lines objavio je da je obustavio uslugu dijeljenja koda s Aeroflotom.
Sjedinjene Države u četvrtak su uvele sankcije Rusiji koje ciljaju na pet velikih ruskih banaka, uključujući državnu Sberbanku i VTB, dva najveća zajmodavca u zemlji, kao i bogate pojedince, te najavile nove mjere kontrole izvoza. Države članice Europske unije složile su se u petak uz ostalo da će zamrznuti europsku imovinu ruskog predsjednika Vladimira Putina i ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova.
Prekid komercijalnih aranžmana
Neki smatraju da će rukovodstva zapadnih kompanija nastojati prekinuti komercijalne aranžmane s Rusijom čak i ako to ne bi bili obvezni učiniti, kako bi izbjegli probleme s imidžom i odnosima s javnošću.
– Mnogi će jednostavno prekrižiti ruske kupce – kaže stručnjak za trgovinu u Centru za strateške i međunarodne studije i bivši Službenik američkog Ministarstva trgovine za izvoz William Reinsch.
Zapadni potrošački brendovi koji posluju u regiji mogli bi se suočiti s negativnim reakcijama. Tako je, primjerice, već zabilježeno nekoliko postova na Facebooku u kojima se bijesno reagira na najave zatvaranja McDonald’s-ovih restorana u Ukrajini, dok redovno rade u Rusiji.
– Ruski okupatori, vojska i njihova djeca nastavit će uživati u hamburgerima, a moje dijete sjedi u skloništu i plače – rekao je Reutersu jedan od ukrajinski Facebook “postera”.
window.fbAsyncInit = function() {
FB.init({
appId : '1391296191040571',
xfbml : true,
version : 'v7.0'
});
FB.AppEvents.logPageView();
};
(function(d, s, id){
var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];
if (d.getElementById(id)) {return;}
js = d.createElement(s); js.id = id;
js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js";
fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);
}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));
(Pressmedia)