BANJALUKA, TUZLA – Zbog nezaštićenog tržišta i nelojalne konkurencije u vidu uvoznika, kao i malih mogućnosti izvoza, veliki broj proizvođača jabuka u Bosni i Hercegovini je u posljednjih nekoliko godina odustao od ove proizvodnje.
Naime, kako kažu sagovornici “Nezavisnih”, zbog svih ovih problema sa kojima se suočavaju proizvođači sve teže se baviti proizvodnjom jabuka u Bosni i Hercegovini.
Takođe, zbog ratnog stanja u Ukrajini plasiranje jabuka u Rusiju, koja je najveći uvoznik ovih proizvoda iz BiH, postalo je skoro nemoguće.
Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, rekao je da je prošla godina bila izuzetno loša za proizvođače jabuka zbog vremenskih uslova.
“Ni prošle godine i prije ove krize u Ukrajini jedno vrijeme nismo izvozili jabuke u Rusiju, a pogotovo sad to ne možemo. Na to sve, imamo veliki pritisak iz uvoza i dolazak jabuka sa stranog tržišta, pa naše stoje u hladnjačama”, istakao je Dojčinović.
Na pitanje kako će se ovo odraziti na domaće proizvođače jabuka, Dojčinović odgovara da je u posljednje tri godine više od 40 odsto malih proizvođača u Republici Srpskoj odustalo od proizvodnje.
“Zbog ove krize, nezaštićenog tržišta, ali i loših vremenskih uslova očekujem da će i ove godine odustati od proizvodnje najmanje 10 odsto domaćih proizvođača. Ostali su samo veliki, ozbiljni proizvođači i nadamo se da ćemo naći tržište na koje će plasirati jabuke“, naveo je Dojčinović.
Kako kaže, prema njihovim procjenama, u hladnjačama je ostalo oko 6.000 tona domaće jabuke, što je oko 600 vagona.
“Ovo su ogromne količine koje su ostale u ovo doba godine”, naglasio je Dojčinović.
Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika Tuzlanskog kantona, istakao je za “Nezavisne” da su velike količine jabuka ostale u hladnjačama te da je ovo jedinstvena prilika da ne uvozimo ove proizvode, nego koristimo naše.
“Ukoliko dođe do toga da se ne mogu izvoziti jabuke u Rusiju, pretpostavljam da će veliki proizvođači kojima je to jedina ili jedna od najvećih prodaja bankrotirati, odnosno jedan dio će možda plasirati na domaće tržište, a najveći dio jabuka će im propasti“, pojasnio je Hasanović.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, ubjedljivo najviše jabuka, krušaka i dunja smo tokom prošle godine plasirali u Rusiju.
“Tokom prošle godine su u Rusiju izvezena 5.522.584 kilograma jabuka ukupne vrijednosti 8.326.169 KM”, navodi se u podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
S druge strane, tokom 2021. godine smo uvezli 25.146.672 kilograma jabuka, krušaka i dunja ukupne vrijednosti 15.846.117 KM.
“Najviše jabuka, krušaka i dunja stiglo je iz Poljske, i to 7.191.404 kilograma vrijednosti 4.278.528 KM, a zatim slijedi uvoz iz Italije, i to 3.186.034 kilograma vrijednosti 3.273.372 KM“, naveli su u UIO BiH. Nezavisne novine
Objava Sve više proizvođača jabuka odustaje od proizvodnje prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.