[ad_1]
Ruski napad na Ukrajinu je unio nemir u svjetsku ekonomiju. Od kraja februara svjedočimo brojnim nestabilnostima cijena, ali i valuta.
Euro je početkom ove sedmice imao rekordni pad u posljednja 22 mjeseca u odnosu na dolar, a s obzirom na to da je konvertibilna marka povezana sa eurom postavlja se pitanje kako će sve utjecati na nas.
Ono što se dešava na istoku Evrope će nas na neki način sigurno pogoditi, kao i ostatak svijeta. Nakon što su se u sukob uključile evropske i američke sankcije, postalo je jasno da će svjetsko tržište pretrpjeti promjene.
U narednom periodu je realno očekivati poskupljenje hrane s obzirom na to da su Rusija i Ukrajina značajni izvoznici iste. Međutim, problemi su za energiju i valute već sada realnost.
U ponedjeljak je euro dosegao najnižu vrijednost u odnosu na dolar u posljednja 22 mjeseca, ali je jutros ponovo porastao. Bez obzira na taj rast, i dalje je na mnogo nižem nivou od prije početka izbijanja rata. S obzirom na to da je konvertibilna marka koju koristimo u BiH povezana sa eurom te se zajedno sa njim i kreće na tržištu, slabljenje eura u odnosu na dolar bi moglo imati i neke implikacije na nas.
Ekonomski stručnjaci naglašavaju da stanovništvo ne treba biti zabrinuto za konvertibilnu marku jer je valutni sistem koji imamo u BiH jedno od najboljih rješenja.
- Vrijednost eura u odnosu na dolar neće imati implikacije prema konvertibilnoj marci”, potvrdio nam je to Damir Bećirović.
Kako pojašnjava, odnos eura i KM je uvijek fiksan, zbog toga pad eura u odnosu na dolar nema utjecaja na KM, ali taj pad ima implikacije na odnos konvertibilne marke na dolar. Ističe da ukoliko dođe do daljeg pada eura, neke stvari u BiH bi ipak mogle poskupiti.
- Poskupit će sve što se uvozi iz SAD-a. Dolar je vezan za naftu, samim tim će porasti cijene transporta robe”, ističe on.
Sreća za BiH je ta što ne uvozi veliki broj robe iz Amerike pa konkretno pad eura u odnosu na dolar ne može u značajnoj mjeri utjecati na nas, no svi problemi koji pogode Evropu, neće zaobići ni Balkan.
Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa ‘GLEDAJ Hayat‘ na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.
Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.