BANJALUKA – I pored činjenice da ne postoji sveobuhvatni i standardizovani regulatorni okvir u vezi s ICO projektima, mnoge zemlje u svijetu su prihvatile ovaj alternativni i inovativni način prikupljanja finansijskih sredstava potrebnih za realizaciju određenog projekta.
Inače, ICO ili inicijalna ponuda tokena u svijetu blokčein tehnologije ista je kao i inicijalna ponuda akcija. Suština je u tome da kada neko odluči da prikuplja finansijska sredstva za svoj projekat putem ICO, objavljuje dokument pod nazivom bijeli papir, u kojem opisuje projekat, šta je potrebno da se projekat ostvari, koliko je novca potrebno itd., a nakon toga javnost počinje investirati novac u taj projekat i zauzvrat dobija kriptotokene.
“Prema dostupnim podacima, globalno posmatrano, putem ovog načina finansiranja u periodu od 2017. do polovine 2019. godine prikupljeno je 19,238 milijardi američkih dolara. Evropsko tržište čini oko 41,8 odsto globalnog tržišta”, rekla je Zorica Golić, vanredna profesorica poslovnih finansija na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, istovremeno naglašavajući da takav inovativni način finansiranja nije ništa lošiji od ostalih oblika finansiranja koje poznajemo u tradicionalnim finansijama.
U Evropi vodeća zemlja u pogledu lansiranih ICO je Velika Britanija, a slijede Ruska Federacija i Švajcarska te Estonija, Njemačka, Francuska i Litvanija.
“Druge evropske zemlje u kojima se ICO takođe koristi kao metod finansiranja su Španija, Slovenija, Poljska, Češka Republika, Austrija, Belgija, Luksemburg, Švedska i Slovačka“, rekla je Golićeva.
Ona ističe da je u BiH, prema njenom saznanju, bio samo jedan pokušaj organizovanja ICO, i to od strane kompanije “Bitminer Factory” iz Gradiške, ali je taj pokušaj, kako kaže, neslavno završio zbog nerazumijevanja finansijskih posrednika.
Podsjećanja radi, zbog nerazumijevanja i jednostranog raskida ugovora o otvaranju računa od strane UniCredit banke kompanija “Bitiminer Factory” spriječena je da realizuje milionski vrijedan projekat. Kompletan ovaj slučaj završio je na sudu, gdje je Okružni privredni sud u prvom stepenu presudio da UniCredit banka kompaniji “Bitminer Factory” treba da plati 256 miliona KM, a konačnu riječ o svemu ovome daće Viši privredni sud, pred kojim se predmet nalzi.
Suština spora “Bitminer Factoryja” iz Gradiške i UniCredit banke je u tome da je kompanija iz Gradiške imala plan da preko dvije hidrocentrale proizvodi struju, koju bi dijelom prodavala partnerskom preduzeću za rudarenje kriptovaluta, dok bi ostatak, odnosno višak električne energije koju proizvede, išao u elektroenergetsku mrežu.
Plan je bio da se za taj projekat animiraju i privuku investitori putem ICO, tako što bi se emitovali digitalni tokeni u zamjenu za novac, koji bi se prikupljao preko računa koji je bez ikakvih poteškoća otvoren u UniCredit banci u Banjaluci.
Prvi problemi nastali su nakon što je banka počela da vraća uplate, pravdajući se da ne može poslovati s preduzećem koja se bave kriptovalutama, jer su navodno takva interna pravila grupacije.
Međutim, u svijetu UniCredit banka poznata je kao neko ko je rano usvojio blokčein tehnologije i pametne ugovore, a tokom sudskog postupka u prvom stepenu banka nije mogla dokazati da grupacija ne posluje s onima koji se bave kriptovalutama.
U UniCredit banci ranije su rekli da je tužbeni zahtjev “Bitminer Factoryja” u potpunosti neosnovan te da je prvostepena presuda Okružnog privrednog suda u Banjaluci nezakonita, da su protiv prvostepene presude teške 256 miliona KM u korist “Bitminer Factoryja” podijeli žalbu i očekuju da ona bude usvojena. Nezavisne novine
Objava Prvi ICO projekat u BiH spriječila UniCredit banka prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.