Nema sankcija za dijamante iz Rusije

LONDON, Rat u Ukrajini zatalasao je skoro sva svjetska tržišta, iz dana u dan se mjenjaju prognoze ekonomija za ovu godinu, a jedna od rijetkih industrija koja za sada ne posustaje je dijamantska.

Foto: STR/EPA

Ipak, uvođenje rublje od strane Rusije kao sredstvo plaćanja iz inostranstva, može donekle da utiče i na ovo tržište.

Naime, druga po veličini indijska agencija za rejting istakla je da neke kompanije koje se bave poslovima sa brušenim dijamantima (CPD) razmišljaju o alternativnom mehanizmu plaćanja rupija-rublja kako bi olakšale trgovinu u bliskoj budućnosti.

Očekuje se da će se izvoz indijske CPD industrije smanjiti na 22,5 do 23 milijarde dolara u godini koja se završava marta 2023. ili da će doći do smanjenja do šest odsto zbog poremećaja u snabdjevanju.

Kompanija Alrosa, koju kontroliše Rusija, snabdjeva skoro 30 odsto svjetskih sirovih dijamanata i važan je izvor uvoza sirovih dijamanata za Indiju, piše Capital.com.

Očekuje se da će cijene sirovih dijamanata ostati stabilne u periodu 2022–2023. godine, bez većeg povećanja proizvodnje sirovih dijamanata u naredne dvije godine, prema indijskoj agenciji za kreditni rejting ICRA Limited.

Prošle nedjelje, Sjedinjene Američke Države su zabranile uvoz ruskih dijamanata, ali stručnjaci smatraju da ta akcija nije dovoljna da zaustavi priliv dragog kamenja iz te evroazijske zemlje jer njeno drago kamenje ne ulazi direktno na američko tržište.

Rusija uglavnom izvozi neobrađene dijamante, a Indija, koja prerađuje 90 odsto svjetskog dragog kamenja, je njeno glavno direktno tržište.

Analitičari iz ove oblasti predviđali su prije početka krize u Ukrajini da će tržište dijamanata biti snažno tokom prve polovine 2022. godine, i da će ga karakterisati rast u svim segmentima, navedeno je u globalnom izvještaju Bain & Company „Globalna industrija dijamanta 2021-22“, piše Guardian.

U izvještaju se takođe navodi da se očekuje da će proizvodnja dostići 120 i više miliona karata 2022. godine, ali je malo vjerovatno da će ponoviti pretpandemijske nivoe u narednih pet godina. Najveća kratkoročna pretnja su novi sojevi korona virusa koji bi mogli ponovo da poremete proizvodnju i logistiku, ali i sukobi u Ukrajini. Veliki novi projekti nisu najavljeni, a ulaganja u istraživanja su ograničena, tako da će rast proizvodnje vjerovatno ostati na jedan do dva odsto godišnje tokom naredne polovine ove decenije.

Komentarišući rast, u izvještaju se navodi da se u tom slučaju pojavljuju dva moguća scenarija: „nastavak oporavka“ i „kratkoročno prilagođavanje“.

U scenariju kontinuiranog oporavka, očekuje se da će SAD i Kina nastaviti sa održivim zamahom rasta, dok se drugi regioni vraćaju na nivoe prije pandemije, uz podršku uspješnih programa vakcinacije, ograničenih karantina i nastavka međuregionalnih putovanja. U ovom scenariju, očekuje se da će prodaja dijamantskog nakita nastaviti da cvjeta“, piše Economic Times.j

Da se situacija na ovom tržištu za sada neće promjentii, ukazuje i to što Velika Britanije nije zabranila uvoz ruskih dijamanata, kao ni Evropska unija.

Prema riječima stručnjaka u industriji Martina Rapaporta protok dijamanata iz Rusije u Indiju, te potom u Ameriku, nastaviće se neometano, i sankcije neće zaustaviti ruske dijamante.

Najskuplji dijamanti u 2022. godini

Najdragocjeniji među dragim kamenjem su dijamanti. Njihova cijena zavisi od niza faktora, kao što su broj reflektujućih ivica, boja, čistoća, težina i istorijski i kulturni značaj. Zbog te cijene su uglavnom dostupni milionerima ili institucijama.

The Heart of Eternity je najjeftiniji među najskupljim dijamantima, porijeklom je iz Južne Afrike, ima 27 karata i košta 16 miliona dolara.

The Perfect Pink Diamond vrijedi oko 23 miliona dolara, tu je i The Blue Moon of Josephine Diamond čija je vrijednost procjenjena na 48 miliona dolara, piše Beautifullife.info.

Među tri najskuplja dijamanta na svijetu našli su se: De Beers Centenary Diamond, 273 karata, 100 miliona dolara, ispred njega je The Hope Diamond, od 45 karata i cenom od „samo“ 350 miliona dolara, a na prvom mjestu je The Cullinan Diamond, koji se nalazi na kruni britanske kraljice Elizabete II i vredi 400 miliona dolara.

Neprocjenjive vrednosti su dijamanti The Sancy Diamond koji se nalazi u pariskom Luvru i još jedan u vlasništvu britanske krune – čuveni Koh-i-Noor.    Biznis.rs

Objava Nema sankcija za dijamante iz Rusije prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.