NJUJORK, Snažan rast cijena vrijednosnih papira na burzama prošle 2021. godine investicijskim bankarima donosi bonuse kakvih nije bilo od 2006. U prosjeku svaki dobija 257.500 dolara.
foto agencijeNakon pada u prvoj godini korone, ekonomski rast u SAD-u prošle 2021. godine nije samo doveo do velikih zarada na berzama za vlasnike akcija: investicijski bankari na Wall Streetu od toga imaju korist i u vidu velikih bonusa, koji su u razini onih od prije finansijske krize 2007.-2008. godine.
Cijena nafte je visoka kako odavno nije bila. Cijene drugih sirovina bilježe povijesne rekorde. Vrijednost akcija osjetno pada. Daljnja eskalacija rata u Ukrajini dovodi do haosa na tržištima. A kraj se ne nazire.
U prosjeku, investicijski bankari koji trguju vrijednosnim papirima u New Yorku dobili su svaki po oko 257.500 dolara.
Bonusi na Wall Streetu su se popeli na najviši nivo od 2006. Prošle godine je suma u blagajni za godišnje bonuse porasla na 45 milijardi dolara. U prvoj godini korone 2020. isplaćeno je oko 37 milijardi dolara.
Visoki bonusi za investicijske bankare znače da će i prihodi od poreza na dohodak koji očekuje grad New York takođe biti veći nego prošle godine.
Wall Street čini oko 18 odsto svih poreza prikupljenih u New Yorku za 2021. Ukupno, u finansijskim kompanijama na newyorškoj berzi radi oko 180.000 ljudi.
Finansijski sektor čini petinu plaća u privatnom sektoru grada.
Prema pisanju medija, investicijska banka JP Morgan povećala je bonuse za prošlu godinu za 50 posto, dok je u Goldman Sachsu isplaćeno 40 posto više u odnosu na prošlu godinu.
Čak i u najvećim njemačkim privatnim bankama su dijelom isplaćeni visoki bonusi.
Na primjer, Deutsche Banka je povećala bonuse svojim investicijskim bankarima za 13 odsto. U prosjeku, svaki od 7.200 zaposlenih na tržištu kapitala iz redova ove banke dobio je 140.000 evra bonusa. SEEbiz / Deutsche Welle
Objava Bonusi na Wall Streetu najviši od 2006. prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.