Za lažnu novčanicu nema nadoknade

BEOGRAD, Današnji višenamjenski bankomati mogu da vam odrade mnogo posla, a mogu da vam kažu i da imate problematičnu, falsifikovanu novčanicu.

Foto: Politika

 

 

To se desilo jednoj čitateljki “Politike” kojoj je, prilikom uplate novca na račun, mašina „napisala” da jednu novčanicu od 500 dinara zadržava, jer postoji sumnja da je riječ o falsifikatu.

Transakcija nije izvršena, vaš novac je zadržan, obratite se banci”, piše na odštampanom papiru. U banci je bila gužva, kaže čitateljka, tako da se ona problemom još nije pozabavila.

Da li neko ko nije znao da ima u novčaniku falsifikovanu novčanicu, pravnički rečeno savjesni držalac, može da ostane bez te vrijednosti. Može, bez obzira na to što nije znao da je neki apoen krivotvoren, jer tako nalažu propisi. Kakva je procedura u tom slučaju?

Iz Narodne banke Srbije (NBS) navode da je procedura postupanja sa falsifikatima regulisana Zakonom o NBS i odlukom o postupanju s novcem za koji se sumnja da je falsifikovan.

Banka će, ako postoji pretpostavka da je novčanica lažna, istu dostaviti Narodnoj banci radi ekspertize, kojom će se utvrditi da li je reč o originalnoj, autentičnoj novčanici ili falsifikatu. Izveštaj o izvršenoj ekspertizi u kome se navodi rezultat, biće dostavljen banci i imaocu novčanice, preko banke”, objašnjavaju iz centralne banke.

Ukoliko se konstatuje falsifikat, NBS ga zadržava bez naknade, a gubitak snosi imalac novca, nezavisno od toga da li je bio ili mogao biti svjestan da je riječ o falsifikatu.

Kako bi se napravila razlika između originalnog i lažnog novca, potrebno je upoznati se sa zaštitnim elementima dinarskih novčanica, o čemu NBS obavještava javnost na svom internet sajtu – elementi zaštite dinarskih novčanica i obratiti pažnju na njih u momentu prijema novca.

Ako se pak konstatuje da je novčanica originalna, NBS će je ipak zadržati, jer je izazvala sumnju u autentičnost, a banka ima obavezu da u punom iznosu izvrši nadoknadu imaocu novčanice.

Vrijednost otkrivenih falsifikata 24,4 miliona dinara

U godišnjem izvještaju NBS navodi se da su 2021. najzastupljeniji bili dinarski falsifikati kojih je otkriveno 2.794 komada, sljedi 1.200 falsifikovanih novčanica dolara, pa 632 novčanice evra. Svaka četvrta lažna novčanica otkrivena 2021. u Srbiji bio je američki dolar, a među njima najčešće apoen od 100 dolara – 1.053 komada za godinu dana.

Ovakvih dolarskih novčanica otkriveno je za 140 manje nego rekordne 2015. godine, ali za 1.007 više nego 2020. Među dinarskim falsifikatima gotovo svaka druga novčanica je hiljadarka, a slede apoeni od dve hiljade (31,9 odsto) i 500 dinara (16,8). Kod evra najviše falsifikata bilo je u novčanicama od 50 i 200 evra. Vrijednost svih otkrivenih falsifikata bila je 24,4 miliona dinara. Politika

Objava Za lažnu novčanicu nema nadoknade prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.