Godinu dana sa savitljivim telefonom + Samsung Galaxy Z Fold 4 Recenzija (VIDEO)

Već godinu dana koristim Samsung Galaxy Z Fold 3 kao svoj primarni i jedini telefon. Ako ste gledali moju Z Fold 3 recenziju onda znate kako sam, unatoč svim nedostacima, bio oduševljen konceptom takvog telefona no.. što kada prođe faza medenog mjeseca?

Sada kada je Galaxy Z Fold 4 napokon stigao na test i kada ga koristim već 10-ak dana, mislim da bi najbolje bilo pomiješati recenziju i moja dosadašnja iskustva sa Z Fold 3. Ponajviše jer mislim imate više koristi od toga da vam iz prve ruke kažem sva poboljšanja koja sam osjetio kao vlasnik prethodnog modela, umjesto toga da vam nabrajam specifikacije (koje možete pronaći ovdje) i opisujem ono što već znate.

Samsung Galaxy Z Fold 4 Recenzija

Za početak, Fold 4 je lakši od Fold 3. U pitanju je svega nekoliko grama (263 grama vs 271 gram) i ta razlika se osjeti. Pod tim najviše mislim na kraće “nalete” jer nakon sat vremena držanja – oba djeluju jednako teška. Opet… sve je stvar perspektive. Fold možete gledati kao malo teži telefon ili ultra lagani tablet.

Dizajn je isto malo drugačiji. Ovaj put linije telefona su još ravnije, rubovi više nisu toliko zaobljeni, a u kombinaciji s malo drugačijim preklopnim mehanizmom (koji na početku sada pruža malo manji otpor) zapravo je lakši za otvoriti tj. rasklopiti nego prethodnik. I kamere su sada malo više “isturene” (zbog većeg senzora) no to je doslovno nemoguće primijetiti osim ako držite oba modela jedan uz drugi.

Ipak, daleko najveće poboljšanje ove godine je prednji ekran koji je sada malo širi i niži. Rezultat toga je da prednja strana Z Folda 4 izgleda puno više kao običan telefon, a ne kao neki eksperimentalni uređaj s čudnim i izduženim ekranom. Da, ovaj još uvijek djeluje izdužen (ipak je omjer stranica 23.1:9), ali je mnogo manje primjetno nego kod prethodnika. Tome pomaže i što je prednja strana puno simetričnija tj. ovaj okvir na lijevoj strani više nije toliko debeo. No… nisam rekao da je prednji ekran najveće poboljšanje zbog toga, nego radi jedne druge stvari.

Naime, u ovih godinu dana što koristim Z Fold 3, rekao bih da ga 65% vremena koristim kao obični telefon tj. toliko vremena provodim na vanjskom ekranu. I to doista nije problem kada je u pitanju gledanje sadržaja – Instagram, TikTok, Twitter… svejedno. Problem je tipkanje. U ovih godinu dana još uvijek nisam ni brz ni precizan kao na klasičnim telefonima. Ne pomaže ni što malo koristim vanjski ekran, pa unutarnji, i onda nikako nisam uspio steći neki konzistentan ritam i naviku. Fold 4 to pak manje-više rješava.

Novi ekran je gotovo 3mm širi i, iako to djeluje malo, to je točno onoliko koliko je meni bilo potrebno da osjetno brže tipkam. Definitivno bih volio da je još širi, pogotovo radi ljudi koji imaju deblje prste, no i ovo je OK. Štoviše, usporedio sam ga s iPhone 13 mini i pokazalo se da oba imaju ekrane jednake širine – samo što je Fold još viši. Znači, ako mislite da možete tipkati na iPhone 13 Mini, onda i ovdje možete bez ikakvih problema.

Zanimljivo, unatoč širem ekranu, Fold 4 je jednako širok kao Fold 3. To se ponajprije može zahvaliti manjem okviru i redizaniranom preklopnom mehanizmu. Naravno Fold 4 je niži jer sada ima i “niži” ekran (dijagonala je i dalje ostala 6.2”), a kada se rasklopi dobijete ekran koji je veći po širini i manji po visini u odnosu na Fold 3 – iako je iste dijagonale tj. 7.6” . Ukratko još više se približio kvadratnom obliku.

Z Fold 3 (lijevo) vs Z Fold 4 (desno)

Taj unutarnji ekran koristio bih drugih 35% vremena, i zbog tih 35% bio sam spreman prijeći preko drugih manjih nedostataka. Taj osjećaj da u džepu uvijek imate tablet do kojeg možete doći samo jednim rasklapanjem je, za jednog tech geeka kao što sam ja, doslovno stvar iz snova. Taj veći ekran nije toliko koristan radi multitaskinga, iako je i to znalo poslužiti, koliko radi jednostavne činjenice da ima više prostora na raspolaganju. Čitanje stripova, vijesti, pregledavanje dokumentara, gledanje serija i filmova, editiranje videa… sve te stvari su mnogo ljepše i lakše nego na malom ekranu telefona.

Nabor na unutarnjem ekranu (udubljenje na sredini – gdje se presavija) mi je teško usporediti jer je onaj na Fold 3 s vremenom postao malo veći. Ista stvar će se vjerojatno dogoditi i na Fold 4. Trenutno je osjetno manji. Ono što me oduševilo je da se zaštitna folija na Foldu 3 još uvijek drži i manje više je bez ogrebotina. Da, pazio sam na telefon, ali nisam bio ni nešto pretjerano oprezan što znači da je folija kvalitetna. Ipak nekima se odlijepila nakon pola godine, a to je nešto što ne možete sami promijeniti na savitljivom ekranu. Promjena zahtjeva slanje na servis, a po iskustvu Mislava Bušića, to može trajati i do mjesec dana. Naravno možda je to bio izdvojen slučaj… ali je svejedno stvar na koju se kod običnih telefona uopće ne mora misliti.

Druga velika promjena je baterija. Kapacitet je možda ostao isti (4400 mAh) no tu je zato novi Snapdragon 8+ Gen 1 koji je mnogo efikasniji od dva prethodna Snapdragona. Da budem iskren pozitivno sam šokiran koliko je ovaj procesor bolji i efikasniji, te je ovo dobra vijest ne samo za Fold, nego za sve nadolazeće Android telefone. Čak i kada Z Fold 4 usporedim s najboljim danima Folda 3 mogu slobodno reći da ovaj ima 25-30% bolju bateriju! To je ogroman skok!

Prosječni screen on time, kombinirano na 4G i WiFi, bio je oko 5 sati mojom upotrebom. A kada sam većinom bio na WiFi to je išlo glatko i do 6 sati. Dodatno pomaže i nova opcija za uštedu baterije koja se zove “profil rada”. Tu se može odabrati tzv. pojednostavljeni način koji “daje prednost trajanju baterije i učinkovitosti hlađenja u odnosu na brzinu obrade” barem prema Samsungu. Ona bitna stvar je da, za razliku od štednje baterije, ne isključi 120 Hz prikaz pa se i dalje može uživati u glatkom scrollanju. Da budem iskren nisam osjetio nikakve razlike u brzini kada bih aktivirao tu opciju, a dobio bih još bolju bateriju. Mojom procjenom otprilike 30 minuta screen on timea više.

Povrh svega toga moram napomenuti da se Snapdragon 8+ Gen 1 grije osjetno manje od Snapdragona 888 (koji je u Foldu 3). A kada se uzme u obzir da je Fold 3 bio možda i najhladniji telefon s tim procesorom, onda novi Snapdragon djeluje još impresivniji.

Posljednje veće poboljšanje su kamere koje su sada iste kao one na Galaxy S22+. Tu su 50 MP glavna kamera s OIS-om, 10 MP 3x telephoto kamera s OIS-om, 12 MP ultraširokokutna kamera, 10 MP prednja kamera i, kao bonus, 4 MP prednja kamera koja je “skrivena” ispod velikog unutarnjeg ekrana. Budući da je Fold 3 imao dobru glavnu i ultrawide kameru poboljšanja se najviše osjete na prednjoj i telephoto kameri. Na prednjoj ponajviše jer su fotke jasnije i detaljnije, a na telephoto jer je 3x optički zoom mnogo korisniji od 2x optičkog zooma.

Glavna kamera je pak vrhunska. Ne baš “Vivo X80 Pro” vrhunska, ali može se bez problema nositi s drugim flagship kamerama. Upravo zbog toga ne mislim da će se vlasnici Folda osjećati “zakinuti” u odnosu na druge telefone, osim ako vam baš treba 10x optički zoom kao na S22 Ultra. U odnosu na Fold 3, razlika se ponajviše primjeti u noćnim uvjetima gdje novi 50 MP senzor uspije izvući osjetno više detalja na mjestima gdje je jako malo svjetla. U svim ostalim uvjetima razlike su jedva primjetne. Jedina kamera koja mi djeluje kao da se nije mijenjala je ultra širokokutna, no ona je ionako bila dobre kvalitete.

I kod softvera ima jedna zanimljiva novost. Ispod OneUI 4.1.1. sučelja se sada nalazi Android 12L. To je posebna verzija Androida razvijena za tablet i savitljive uređaje, no koliko je meni poznato Android 13 će također sadržavati sve te promjene. U slučaju Samsunga nisam ni siguran da je toliko bitno.

Jedina baš primjetna promjena je novi taskbar koji se sada nalazi na dnu i koji se prikaže svaki put kada otvorite neku aplikaciju. Također se može sakriti dugim držanjem na prazni prostor u taskbaru. Tu je naravno i ona opcija za uštedu baterije o kojoj sam već pričao. Nažalost iako je Fold 3 dobio Android 12L i sve novosti koje stižu s njim, baš nema te opcije za uštedu baterije. Šteta jer bi njemu itekako dobro došla.

Zahvaljujući novom taskbaru multitasking je još lakši jer se može samo odvući ikonicu prema gore i biti će otvorena u splitscreenu ili vlastitom prozoru. Međutim, iako sam to nekoliko puta koristio, više sam se “zabavljao” s onim funkcijama koje su moguće zahvaljujući tome što je Fold kombinacija telefona i tableta. Tako sam u zadnjih godina dana praktički svaki dan koristio Flex mode (može biti rasklopljen u bilo kojem položaju) da bi gledao video. Sitnica je, ali da ste mi prije korištenja Folda 3 rekli da ću do često koristiti samo bih vam odmahnuo rukom. Također sam jako često koristio zadnju (glavnu) kameru kao prednju kameru. Nekada jer bi mi trebao selfie u lošim svjetlosnim uvjetima, no puno više zbog snimanja videa za Bajtbox TikTok.

I to bi bio moj neki kratki pogled na Galaxy Z Fold 4, a samim time i Galaxy Z Fold 3. Da budem iskren očekivao sam malo više promjena ove godine, no Samsung očito uživa u trenutnom nedostatku konkurencije pa su se odlučili na rafiniranje postojećeg dizajna. U jednu ruku to je dobro jer savitljivi uređaji još imaju krhku reputaciju, pa dodatna sigurnost uvijek dobro dođe. S druge strane…konkurencija postaje sve bolja. Xiaomi ima zanimljivi Mix Fold 2, a navodno se i Oppo i Vivo spremaju za veliki ulazak na Europsko tržište. Samsung se odjednom može naći u situaciji da njihov preklopni flagship izgleda zastarjelo pored konkurenata. Ili možda ne može? To će samo vrijeme pokazati.

U svakom slučaju, ako ste vlasnik prethodnog modela, doista nema nekog razloga da prelazite na Fold 4. A ako tek razmišljate o savitljivom telefonu i tražite preporuku… bolju od ove nećete pronaći. Fold 4 je sve što sam volio kod Folda 3, samo bolje. Problem je cijena od basnoslovnih 1799 EURA i upravo zbog toga doista ga ne mogu preporučiti nikome osim tech entuzijastima koji žele probati nešto novo, i poslovnim korisnicima koji znaju kako će iskoristiti njegove mogućnosti. 

Samsung predviđa da će do 2025. godine preklopni uređaji činiti većinu njihove flagship ponude. To se neće dogoditi osim ako prije ne dokažu da uređaji sa savitljivim ekranim mogu biti jednako izdržljivi kao i klasični telefoni. Po ovome što do sada vidim, Fold 3 i Fold 4 su na odličnom putu da odrade taj posao. Nadam se samo da se neću ugristi za jezik zbog te izjave…

Objava Godinu dana sa savitljivim telefonom + Samsung Galaxy Z Fold 4 Recenzija (VIDEO) prenijeta sa portala Bajtbox.