INFLACIJA TRESE TURSKU: SKUPLJE KIRIJE I NEKRETNINE

[ad_1]

Ekonomska previranja izazvana inflacijom od gotovo 85 posto gurnula je Tursku u jednu od najgorih kriza s nekretninama.

Zbog sve većih cijena, pronalaženje pristupačnog stambenog prostora za iznajmljivanje ili kupovinu teška je bitka za mnoge, posebno za milione ljudi koji zarađuju minimalnu plaću od 5.500 lira, odnosno 295 dolara, i bore se da pokriju troškove za hranu, struju i druge troškove.

Hatidže Erdal je podstanarka i sada je u problemu.

  • Našla sam jedno mjesto, 12.000 lira. Našla sam drugo, 10. Ne mogu platiti 10.000, ne mogu. Zarađujem minimalnu plaću. Šta ću jesti i piti? Imam dugove, dugujem banci. U veoma teškoj sam situaciji. Veoma sam uznemirena, ne mogu naći ništa. Gdje ću? Da je toplo vrijeme, podigla bih šator i živjela u njemu, ali ni to ne mogu – kazala je.

Kenan Altinay, agent za nekretnine kaže da se stanodavci  žale da su prošle godine dobivali 5.000 lira za kiriju i mogli su sastaviti kraj s krajem.

Ilustracija
  • Ove godine ne mogu sastaviti kraj s krajem s 5.000 lira. Na to se žale. Stanodavci smatraju da je rast cijena nekretnina također opravdan jer su stope inflacije tako visoke. Kažu: ‘S prihodima od najma prošle godine mogli smo komotno kupiti namirnice, odjeću… Ove godine ne možemo.’ To je razlog što  kažu da moraju povećati kiriju – rekao je.

Turska centralna banka smanjila je kamatne stope na 9 posto uprkos inflaciji za koju nezavisni ekonomisti kažu da je dostigla 170,7 posto u novembru.

Erdogan vjeruje da visoki troškovi zaduživanja dovode do viših cijena, dok većina ekonomista kaže da je povećanje kamatnih stopa tradicionalni lijek protiv inflacije. Strani kupci su također preplavili tursko tržište nekretninama, namamljeni time što je turska lira od početka godine izgubila gotovo 28 posto svoje vrijednosti u odnosu na američki dolar – dok je u 2021. doživjela i teže udarce.

Oni također imaju priliku da kupovinom nekretnina dobiju tursko državljanstvo. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prodaja kuća strancima povećana je za 20,4 posto od januara do novembra 2022. godine u odnosu na isti period prošle godine. Većina kupaca bili su državljani Rusije, a slijede Iranci, Iračani i Ukrajinci.

(B. Zukić-Ligata)

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa ‘GLEDAJ Hayat‘ na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.



Hayat.ba