Manji prihodi od PDV-a gurnuli opštine u deficit

BANJALUKA – Brojne lokalne zajednice u Srpskoj, pogotovo manje zbog manjka prihoda od PDV-a ovu budžetsku godinu će završiti u deficitu, otkriva CAPITAL.

Foto: Capital.ba

S obzirom na to da prihodi od PDV-a čine i do dvije trećine budžeta manjih lokalnih zajednica, one to nisu mogle da nadomjeste izvornim prihodima, pa su prisiljene da vrše rebalanse budžeta naniže ili da godinu završe sa budžetskim deficitom.

Načelnik Lopara Rado Savić (SDS) kaže za CAPITAL da je ova opština početkom aprila imala oko 160.000 KM manje prihoda, a da je krajem oktobra manjak iznosio 122.000 KM.

„Budžetska godina za manje i ruralne opštine je jako teška. Lokalne zajednice kao što je naša nemaju mnogo mogućnosti za povećanje izvornih prihoda, pogotovo zato što je Vlada tokom pandemije ukinula neke takse. To je tada urađeno kako bi se pomoglo građanima, ali sada zbog toga imamo manjak izvornih prihoda. Sve su prilike da ćemo rebalansom smanjiti ovogodišnji budžet“, kaže Savić.

Njegov stranački kolega i prvi čovjek Sokoca Milovan Bjelica kaže da već sada sa sigurnošću može reći da će na kraju godine imati 400 do 500 hiljada manjka prihoda od PDV-a koje ne može nadomjestiti.

„To se ne može namiriti, pogotovo zato što skupštinska većina odbacuje sve moje prijedloge kojima bi se mogao bar djelimično smanjiti deficit. Moraćemo uraditi rebalans i smanjiti brojne budžetske stavke, jer jednostavno nemamo mogućnost da iz izvornih prihoda namirimo taj manjak“, kaže Bjelica za CAPITAL.

I načelnik Kozarske Dubice Radenko Reljić (SNSD) priznaje da će njegova lokalna zajednica godinu završiti u deficitu.

„Mi imamo manjak prihoda od oko 800 hiljada KM i sigurno nećemo do kraja godine uspjeti da namirimo taj manjak. Napravićemo rebalans kako ne bi bili u budžetskom deficitu, ali u suštini ćemo godinu završiti u deficitu“, kaže Reljić.

S druge strane, gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić (SNSD) kaže da će njegova lokalna zajednica godinu završiti sa oko 700-800 hiljada maraka prihoda od PDV-a manje nego prošle godine, ali da neće završiti u deficitu.

„Zahvaljujući povoljnom investicionom ambijentu i zahuktaloj stanogradnji uspjeli smo iz izvornih prihoda da nadomjestimo taj manjak. U pripremi je rebalans budžeta u kojem ćemo izvršiti alokaciju nekih sredstava, ali kraj godine nećemo dočekati u deficitu. Vjerovatno ćemo imati i suficit“, kaže Bojić za CAPITAL.

I načelnik Čelinca Vlado Gligorić (SNSD) kaže da će uspjeti da nadomjeste manjak prihoda od PDV-a i da godinu sigurno neće završiti u deficitu.

„U toku je izrada rebalansa, ali povećanjem prihoda od poreza na nepokretnosti i drugih direktih prihoda, kao i racionalnijom raspodjelom, uspjećemo da izvršimo budžet, a vjerovatno na kraju godine imati i viška sredstava“, kaže Gligorić.

Podsjećamo, CAPITAL je početkom aprila objavio da će opštine i gradovi u Srpskoj zbog otplate spoljnog duga RS ove godine dobiti 30 miliona maraka manje prihoda od UIO BiH.

Pošto se po zakonu prvo otplaćuje spoljni dug, a preostala sredstva idu u budžete entiteta i lokalnih zajednica, smanjenje prihoda lokalnih zajednica nije rezultat pada ukupnih prihoda od indirektnih poreza, jer ti prihodi stalno rastu, već rezultat rasta godišnje otplate spoljnog duga RS.

To najbolje ilustruju zvanični podaci koji kažu da je na početku vladavine SNSD-a 2007. godine visina spoljnog duga RS bila u visini od sedam odsto ukupnih prihoda od PDV-a koji pripadaju Srpskoj.

Koliko se taj odnos promijenio svjedoči podatak da je ove godine planirani prihod od UIO oko 1,9 milijardi KM, dok za otplatu duga RS ide 1,2 milijarde KM.

CAPITAL: D. Momić

Objava Manji prihodi od PDV-a gurnuli opštine u deficit prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.