Ona kaže da Sindikat odustati od toga da minimalac do kraja ove godine u Srpskoj bude 1000 maraka.
– Predlagali smo da u prvom koraku minimalnu platu od 650 maraka uvećamo u prvom kvartalu za 17 odsto i da taj iznos bude i iznos najniže plate na početku ove godine. Dalje bi u martu ponovo razgovarali o novom iznosu. Cilj je da se ublaži koliko – toliko inflaciju koja je evidentna i utiče negativno na živote naših radnika i njihovih porodica, pojašnjava Mišićka.
Ona kaža da je sada na Vladi da povuče potez.
– Odbacujemo ovo što je Unija poslodavac bezobrazno predložila. Sigurni smo da Vlada ima odgovornost i da će zaštiti radnike iz realnog sektora. Povećanje najniže plate neće dirati republički budžet. Onaj ko radi, a ne može od plate da prehrani porodicu, onda posao postaje besmislen i ovakav radnik je jedino potreban lihvarima koji se bogate na račun tih radnika, ističe Mišićka.
Prema podacima Saveza sindikata RS preko 152.000 radnika u Srpskoj prima manje od 1000 maraka platu, a što nije dovoljno da prehrane porodicu, jer prema sindikalnoj potrošačkoj korpi samo za hranu četveročlanoj porodici u RS z amesec dana je potrebnao 1000 maraka.
– Platu do 650 maraka primaju na desetine hiljada radnika u Srpskoj. Institut najniže plate upravo treba da zaštiti ove radnike i da povuče rast plata u realnom sektoru, kažeMišićka.
Dodaje i da su poslodavci od Vlade RS u poslednje četiri godine dobili sve što se može dobiti.
– Dobili su preko milijardu maraka našeg novca kroz vidove podsticaja, što smo podržali naivno verujući da će oni ovo vratiti kroz povećanje plata. Nisu to uradili. Vlada premijera Radovana Viškovića treba da se dobro zamisli koliki će biti iznos plate najniže plate u RS ove godine. Ukoliko misle da zadrže radnu snagu i naprave dobre iskorake i motivišu ljude da ostanu u RS onda će morati da odreše kesu i donesu ispravnu odluku,poručila je Mišićka.
UNIJA POSLODAVACA
Inače Izvršni odbor Unije poslodavaca RS konstatovao je u usaopštenju objavljenom u utorak da procedura utvrđivanja visine najniže plate za tekuću godinu nije ispoštovana u smislu njenog utvrđivanja u Ekonomsko-socijalnom savjetu Republike Srpske u posljednjem kvartalu prethodne godine i poziva Vladu da imenuje svoje predstavnike u Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske kako bi isti mogao nastaviti sa radom i ispunajvati zakonom utvrđene obaveze“, navodi se u zaključcima sa sjednice Izvršnog odbora Unije poslodavaca Republike Srpske.
Zaključcima, Unija poslodavaca poziva socijalne partnere da u zakonom predviđenoj proceduri utvrde iznos najniže plate u 2023. godini te naglašava, da s obzirom na dugogodišnji loš pristup u vođenju dijaloga o najnižoj plati, treba donijeti Pravilnik o utvrđivanju najniže plate koji će utvrditi metodologiju izračuna, istovremeno pozivajući Vladu da „pristupi izradi i usvajanju navedenog propisa“.
U Uniji smatraju da Srpska ima najveći nominalni rast prosječne plate u Evropi navodeći da taj rast od novembra 2021. do novembra 2022. godine iznosi 17,6 posto. Kako navode, zemlje u Euro zoni bilježe manji rast plata do pet posto u posmatranom periodu, dok Njemačka bilježi čak nominalni pad plata od minus 1,5 posto.
– Većina zemalja zapadnog Balkana imaju manje stope oporezivanja najaniže plate nego Republika Srpska čime se na adekvatan način štiti životni standard populacije koja zarađuje najnižu platu. Niti jedna država okruženja, osim Republike Srpske nema dodatke na najnižu platu u vidu minulog rada, toplog obroka, prevoza i drugih davanja – navode poslodavci.
Primjera radi, oporezivanje najniže plate po bruto principu u Republici Srpskoj iznosi 31 posto, u Srbiji 25,9 posto, Crnoj Gori 15,5 posto, Hrvatskoj 20 posto, Sloveniji 29,01 posto, Sjevernoj Makedoniji 23,25 posto itd…