PALE CIJENE NAFTE NA SVJETSKOM TRŽIŠTU, DOLAR OJAČAO

[ad_1]

Američka se valuta smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 113,35 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 112,75 bodova.

Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 145,50 na 145,70 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura skliznula na 0,9685 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 0,9738 dolara, piše Hina.

Cijene su nafte, pak, pale drugi dan zaredom, što je posljedica korekcije nakon što su prošle sedmice skočile više od 10 posto, zahvaljujući odluci OPEC-a i saveznika tog kartela o smanjenju proizvodnje idućih mjeseci.

Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,26 posto, na 95,94 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,38 posto, na 90,78 dolara.

Azijske berze pale, američki ulagači se plaše recesije

Na azijskim su berzama u utorak cijene dionica pale, kao i na Wall Streetu dan prije, dok je dolar, koji se smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena, ojačao zbog rasta geopolitičkih napetosti.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 1,7 posto, oslabivši drugi dan zaredom.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo 2,6 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Hong Kongu, Južnoj Koreji i Tajvanu pale između 0,2 i 4 posto. U Šangaju su, pak, porasle oko 0,4 posto.

Azijske berze prate jučerašnji pad Wall Streeta, četvrti trgovinski dan zaredom, pri čemu je Nasdaq indeks zaronio na najniži nivo u više od dvije godine.

Dow Jones oslabio je 0,32 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,75, a Nasdaq indeks 1,04 posto.

To je, među ostalim, posljedica pritiska na dionice proizvođača čipova, nakon što su u petak američke vlasti iz sigurnosnih razloga objavile nove propise kojima se ograničava izvoz neke američke opreme za proizvodnju čipova Kini.

Cijena dionice Nvidie pala je više od 3 posto, a znatno su pojeftinile i dionice Qualcomma, Micron Technologyja i Advanced Micro Devicesa.

Zbog toga su jutros najviše pale cijene dionica azijskih proizvođača čipova. Tako je, primjerice, cijena najvećeg svjetskog proizvođača, tajvanskog TSMC-a potonula više od 7 posto.

Osim toga, ulagači se plaše da će agresivno povećanje kamatnih stopa američke središnje banke kako bi se zauzdala inflacija gurnutiprivredu u recesiju.

  • Ulagači su zabrinuti za privredu, plaše se moguće recesije – kaže Jake Dollarhide, direktor u firmi Longbow Asset Management.

Fed kaže da namjerava nastaviti borbu protiv inflacije

Čelnici Feda poručuju, pak, da kane nastaviti borbu protiv inflacije i da vjeruju da će se izbjeći recesija.

Charles Evans, predsjednik ogranka Feda u Chicagu, kazao je jučer da podržava napore banke u cilju smanjenja inflacije i da je optimističan, vjeruje da se to može postići bez recesije.

  • Inflacija ne popušta i Fed treba otići korak ispred, iznad onoga što su ulagači očekivali – kaže Tai Hui, strateg za azijska tržišta u tvrtki J.P. Morgan Asset Management.

Na tržištu novca očekuje se da će Fed početkom novembra, već četvrtu sjednicu zaredom, povećati ključne kamatne stope za agresivnih 0,75 postotnih bodova, da će u veljači iduće godine kamata na Fedove fondove dostići 4,5 posto i na toj razini ostati veći dio 2023. godine.

Ulagači su oprezni i zbog toga što uskoro počinje sezona objava kvartalnih poslovnih izvještaja kompanija.

Zbog visoke inflacije, povećanja kamata i usporavanja rasta privrede, očekivanja su znatno smanjena posljednjih mjeseci.

Tako analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju porasle 4,1 posto u odnosu na isti period lani.

Početkom jula očekivali su, pak, rast zarada za više od 11 posto.

  • Na tržištima dominira izbjegavanje rizika zbog novih ruskih napada na ukrajinske gradove i strahovanja od recesije – kaže Rodrigo Catril, strateg u National Australia Bank.



Hayat.ba