Pogledajte snimak pomrčine Sunca kako su je vidjeli sretnici na ISS-u

Milioni su imali prilike promatrati pomrčinu Sunca u Sjevernoj Americi, no tek šačica sretnika na Međunarodnoj svemirskoj stanici imala je priliku vidjeti isti događaj iz perspektive o kojoj mi obični smrtnici samo možemo sanjati.

Odabrani astronauti

Milioni ljudi su putovali Sjevernom Amerikom kako bi svjedočili rijetkom nebeskom događaju – potpunoj pomrčini Sunca vidljivoj na tom području, dok je nekoliko odabranih astronauta uživalo u tom spektaklu s Međunarodne svemirske stanice (ISS).

Astronauti koji su kružili oko 400 kilometara iznad Zemlje podijelili su zadivljujuće videosnimke Mjesečeve sjene kako se kreće površinom Zemlje, nudeći nesmetan i drugačiji pogled na pomrčinu Sunca.

Na tlu je pomrčina trajala tek nekoliko minuta, ali s ISS-a astronauti promatrači su imali puno više vremena pratiti Mjesečevu sjenu kako prelazi površinom Zemlje.

NASA je strateški postavila ISS za optimalno gledanje, prilagođavajući putanju svemirske stanice tokom nekoliko proteklih mjeseci. Američka Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) sastavila je kratkotrajnu animaciju pomrčine iz slika snimljenih geostacionarnim vremenskim satelitom, pružajući poboljšanu perspektivu tog događaja kojem su mogli svjedočiti svi žitelji i turisti u Sjevernoj Americi.

S obzirom na to da su SAD imale sad priliku svjedočiti potpunoj pomrčini Sunca, na iduću priliku će morati pričekati naredna dva desetljeća. No, buduće prilike čekaju Grenland, Island, Španiju, Rusiju i Portugal 2026. godine.
Svemirski vidikovac

Uprkos planiranom povlačenju ISS-a do 2030. godine, NASA-ine ambicije za lunarnom bazom povećavaju mogućnost snimanje pomrčina Mjeseca s novih svemirskih vidikovaca.

U povijesnom trenutku svjedočili smo ljepoti potpune pomrčine iz svemira, rekao je jedan od astronauta s ISS-a, sažimajući zapanjujuće iskustvo koje su doživjeli.

Ovaj događaj naglašava značaj našeg kontinuiranog istraživanja svemira, dodao je njegov kolega, naglašavajući šire implikacije nebeskih pojava za naučna istraživanja i ljudska istraživanja, piše Zimo, prenosi avaz.

Haber.ba