VAŠINGTON – Oni koji još uvijek koriste fiksne telefone uskoro će morati da odluče da li žele da konačno prekinu tu vezu.
Odlazak fiksnog telefona u istoriju usljed tehnološkog buma trenutno koče nostalgičari i navika građana da imaju tu mogućnost, pa će ova vrsta usluge nestajati.
Prošle nedelje, AT&T je podnio zahtjev za izuzeće koje bi mu omogućilo da prestane da servisira tradicionalne fiksne telefone u Kaliforniji. AT&T i Verizon su ranije izjavili da žele da budu u potpunosti operativni na novijoj infrastrukturi u narednih nekoliko godina.
To je dio sveobuhvatnog poteza provajdera telefonskih usluga da zamijene starije telefonske sistemske linije zasnovane na bakarnoj žici, poznate i kao POTS, bržom i naprednijom tehnologijom koja ne radi sa fiksnim telefonima.
Provajderi širom svijeta se pomjeraju ka ponudi optičkih kabala i pristupa internetu i povlače stariju opremu, uključujući i same bakarne žice. Proces je takođe u toku u Francuskoj i Velikoj Britaniji.
Potrošači će morati da odluče da li će odustati od svojih fiksnih telefona ili će se potencijalno suočiti sa većim troškovima zbog složenih, skupih rješenja telefonskih kompanija. Alternative možda nisu ni tako pouzdane kao staromodne fiksne telefone, a proces zamjene stare opreme za novu mogao bi biti ogroman poduhvat.
Kao dio promjene, američki provajderi usluga su dužni da ponude korisnicima alternativu fiksnim telefonima i da koriste uređaje za pretvaranje analognih signala u digitalne, bilo preko optičkih kablova ili bežične tehnologije, kao što je LTE/5G.
U Sjedinjenim Državama, pomjeranje sa bakarnih fiksnih telefona će najverovatnije uticati na ljude starije od 65 godina i vlasnike malih preduzeća.
Ovo će uticati i na bolnice, klinike i ljekarske ordinacije. Konverzije, koje će koštati kupce između 200 i 400 dolara, takođe će morati desiti sa bilo kojim analognim alarmima i kutijama za hitne pozive unutar liftova.
Analiza jedna pokazuje da će do 2030. ostati samo oko pet odsto fiksnih telefona. Ali da bi se svi oni uklonili, moglo bi trajati duže – decenijama.
Tokom godina, Federalna komisija za komunikacije je dozvolila telefonskim kompanijama da naplaćuju manje da bi više ljudi prešlo na sisteme Voice over Internet Protocol (VoIP), koji podržavaju integraciju glasa sa drugim uslugama zasnovanim na internetu.
Cijena fiksnog bežičnog pristupa obično iznosi oko 69 dolara mjesečno, dok eternet košta oko 100 dolara.
Od bakarnih žica do glasa preko interneta
Postoji nekoliko velikih izazova sa potpunim ukidanjem fiksnih telefona i prateće opreme, kaže Vill McKeon-Vhite, viši analitičar u Forrester Research-u.
Na primjer, ne zna se u svim zgradama sa fiksnim sistemima gdje se nalazi njihova oprema — neke su zacementirane na zidove fabrike ili se čuvaju u teško dostupnim prostorijama.
Pošto će radnici telefonskih usluga morati da budu raspoređeni tokom procesa uklanjanja, ovo bi moglo da produži vrijeme završetka.
“Fiksni telefoni se polako uklanjaju i zamjenjuju, ali to je spektar i teško je izračunati zapreminu uređaja od bakarne žice zbog toga koliko različitih oblika oni imaju i činjenice da se čini da organizacije otkrivaju desetine ovih uređaja tokom operacija zamjene”, McKeon – reče Vajt.
Pored toga, ponekad bakarne žice mogu biti pouzdanije od VoIP usluga jer sistemi zasnovani na bakru i dalje mogu da rade čak i kada je struja nestala, za razliku od sistema zasnovanih na Internetu. Ruralna područja takođe često nemaju pouzdane internetske usluge velike brzine. B92
Objava Kreće masovno ukidanje fiksnih telefona u SAD-u prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.