Naučnici iz SAD-a pratili su 30 žena tokom menstrualnog ciklusa i detaljno dokumentirali strukturne promjene koje se zbivaju u mozgu za vrijeme promjene hormonskog profila.
Nalazi ukazuju na to da strukturalne promjene u mozgu tokom menstruacije najvjerovatnije nisu ograničene samo na one regije povezane s menstrualnim ciklusom. “Ovo su prvi rezultati o simultanim promjenama u mikrostrukturi moždane bijele tvari i debljini moždane kore koje se podudaraju s hormonskim ritmovima menstrualnog ciklusa”, pišu naučnici.
Utvrdili su da se mikrostruktura bijele tvari, masne mreže neuronskih vlakana koja prenose informacije između regija sive tvar, mijenja s hormonalnim promjenama, uključujući pubertet, korištenjem oralne kontracepcije i hormonske terapije, piše Science Alert.
Naučnici su proveli MRI skeniranje ispitanica tokom tri menstrualne faze: menstruacije, ovulacije i srednje luteinske faze. Pritom su im mjerili i nivo hormona. Rezultati su pokazali da se, kako hormoni fluktuiraju, mijenjaju i volumeni sive i bijele tvari, kao i volumen cerebrospinalne tekućine.
Konkretno, neposredno prije ovulacije kod ispitanica je primijećena promjena u bijeloj tvari, što ukazuje na brži prijenos informacija. Folikulostimulirajući hormon, koji raste prije ovulacije i pomaže stimulirati folikule jajnika, bio je povezan s debljom sivom tvari. Progesteron, čiji nivo raste nakon ovulacije, povezan je pak s povećanjem tkiva i smanjenim volumenom cerebrospinalne tekućine,piše Vijesti
Nije za sada poznato kako ove promjene konkretno utječu na funkciju mozga, ali ovo istraživanje možda pomogne pri rasvjetljavanju mehanizma iza predmenstrualnog sindroma (PMS), skupu simptoma koji se ciklički pojavljuju kod žena ovisno o fazama menstrualnog ciklusa u obliku psihičkih i fizičkih tegoba.
Haber.ba