Tehnologija

Njemačka zabranjuje kineske komponente za 5G mrežu?

BERLIN – Ministarstvo unutrašnjih poslova Njemačke planira da zabrani upotrebu komponenti kineske proizvodnje u kritičnim dijelovima javnih 5G mobilnih telekomunikacionih mreža u zemlji. Restrikcije treba da krenu 2026. godine, rekli su izvori u vladi za dpa.

FOTO: Pixabay

Međutim, unutar koalicione vlade nema saglasnosti oko zabrane. Ministar za digitalnu tehnologiju i saobraćaj Folker Vising ima drugačiji stav, rekli su izvori.

Zabrana može da utiče na sporne planove da se u izgradnji mreže Njemačka djelimično oslanja na komponente kineskih proizvođača Huavei i ZTE.

Kritičari učešće kineskih firmi vide kao mogući bezbjednosni rizik.

Predlaže se zabrana korišćenja kineskih dijelova u osnovnim 5G mobilnim mrežama njemačkih kompanija Telekom, Vodafon i Telefonika, počevši od 1. januara 2026. Zabrana bi se odnosila ne samo na buduće dijelove, nego i na komponente koje su već u upotrebi.

Strukturna zavisnost od komponenti proizvođača Huavei i ZTE u pristupnoj i transportnoj mreži mora da se smanji do 1. oktobra 2026. godine”, navodi se u predlogu.

Stroža pravila koja zabranjuju čak i nesporne komponente iz Huaveja i ZTE-a treba da važe u posebno osjetljivim područijima Njemačke, poput Berlina i bivšeg glavnog grada Zapadne Njemačke Bona, gdje su i danas mnoge vladine institucije.

U ruralnim regijama, gdje se korisnici često žale na slabu mobilnu mrežu, takvih ograničenja neće biti.

Ovaj predlog gura ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer, članica socijaldemokrata kancelara Olafa Šolca.

Portparol ministarstva je za dpa ​​u srijedu izjavio da nije donijeta odluka savezne vlade o zabrani. Ministar Vising, koji je protiv, je član liberala (FDP).

Portparol je rekao da se postojeći visoki standardi i strogi propisi u vezi sa upotrebom kritičnih komponenti već primjenjuju na uvođenje 5G i da se sadašnji pristup pokazao kao uspješan.

DPA

Objava Njemačka zabranjuje kineske komponente za 5G mrežu? prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.