Vijesti

NIJE SVE ONAKO KAKO SE ČINI: KOLIKO ZAPRAVO PO SATU ZARAĐUJU DOSTAVLJAČI PAKETA U NJEMAČKOJ

[ad_1]

Mnogi paketi sada moraju biti isporučeni u najkraćem mogućem roku.

No je li posao barem uredno plaćen? Kolika je plaća dostavljača paketa, pita se Fenix-magazin?

U Njemačkoj dostavljači paketa u DHL-u, Hermesu, UPS-u, Amazonu ili DPD-u u prosjeku zarađuju 13,65 € bruto po satu. To je rezultat procjene portala Jobted. To znači da dostavljači paketa primaju prosječnu bruto plaću od oko 2.102 € mjesečno. Za usporedbu: prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, prosječna bruto plaća za stalno zaposlene je oko 3.975 eura mjesečno (od 2020).

Međutim, zarade osoblja za dostavu paketa uveliko variraju. Oni koji su plaćeni po tarifi imaju izglede za veće plaće na kraju mjeseca. A mjesto rada također igra ulogu. Naprimjer, dostavljači paketa u DHL-u zarađuju između 12 i 25 eura plus kolektivno ugovorene naknade, ovisno o regiji, izvještavaju iz kompanije Stern.de magazina. Prema tarifnoj tablici Sindikata DPVKOM-a, koji je nadležan za vozače paketa, prijevoznici paketa ostvaruju početnu plaću od oko 2.350 eura bruto mjesečno (puno radno vrijeme, platna grupa 3). S povećanjem profesionalnog iskustva, to se povećava na cca 3.030 eura bruto. Za mnoge zaposlenike uključene su i božićnice i plaćeni godišnji odmori.

Šta je s ostalim dostavljačima paketa?

Prema izvještaju NDR-a, kompanija za dostavu paketa Amazon najavila je da će se osnovna početna plaća povećati na najmanje 12,50 eura po satu u 2022, ali samo za zaposlenike koji su izravno zaposleni u Amazonu. Većina vozača Amazona, međutim, radi za podizvođače, kažu iz sindikata Verdi.

Podizvođači koji rade za velike dostavne službe primaju daleko manje od kolektivne plaće. Shodno tome, niža je i plaća zaposlenih. Često je uključena samo minimalna plaća. Jer uvjete rada dostavljača paketa kod kooperanata, sindikat Verdi već godinama proziva: “Ne postoji kolektivni ugovor, a zakonski propisana minimalna plaća ne isplaćuje se uvijek. Postoje zaposlenici koji rade i do 16 sati dnevno, a rezultat je samo šest eura po satu ili čak i manje”, navodi sindikat u članku na svojoj web stranici.



Hayat.ba