Vijesti

CIJENE NAFTE PORASLE PROŠLE SEDMICE

[ad_1]

Cijene nafte prošle sedmice na svjetskim tržištima blago su porasle jer su im podršku pružale vijesti o snažnoj potražnji, no krajem sedmice izgubile su dio dobitaka zbog ponovnog ‘zatvaranja’ u Kini i visoke inflacije u SAD-u, što bi moglo oslabiti potražnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošle sedmice 1,9 posto, na 122,01 dolar, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,5 posto, na 120,67 dolara.

Podršku cijenama pružale su u prvom dijelu sedmice vijesti o snažnoj potražnji. Naprimjer, podaci su da su zalihe benzina u SAD-u u prošloj sedmici pale za 800.000 barela, uprkos visokim cijenama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podršku cijenama pružili su i podaci o snažnom rastu kineskog izvoza u maju, zahvaljujući ublažavanju mjera za suzbijanje covida-19, što je potaknulo nadu u ubrzanje privrednog rasta u Kini, drugom najvećem svjetskom potrošaču nafte.

Uz to, u maju je snažno, oko 12 posto, porastao kineski uvoz sirove nafte, što bi moglo ukazivati na jačanje potražnje. No, ima i drugačijih mišljenja.

  • To ne znači da potražnja za naftom raste. Kina je vjerovatno postupila oportunistički, kupujući sirovu naftu iz Rusije po znatno nižoj cijeni od onih na globalnim tržištima, kako bi obnovila zalihe – rekao je analitičar Commerzbanka Carsten Fritsch.
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon rasta u prvom, u drugom dijelu sedmice cijene nafte našle su se pod pritiskom nakon vijesti o ponovnom uvođenju ograničenja u dijelovima Šangaja i nekih drugih kineskih gradova zbog novih slučajeva zaraze koronavirusom.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa ‘GLEDAJ Hayat‘ na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.



Hayat.ba