Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine spremno je predložiti Vijeću ministara BiH odluku o privremenom smanjenju, ukidanju carinske stope na uvoz mineralnih đubriva iz trećih zemalja, sa pet posto na nula, kako bi poljoprivrednici dobili adekvatna đubriva na vrijeme za proljetnu sjetvu po cijenama koje će biti pod kontrolom nadležnih entitetskih tijela.
Ova odluka odnosila bi se na period od godinu dana i na stotinu hiljada tona mineralnih đubriva.
To je izjavio ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac nakon sastanka s entiteskim ministrima poljoprivrede Šemsudinom Dedićem i Borisom Pašalićem. Bio je to vrlo koristan susret, rekao je, cijeneći i kredibilitet oba entitetska ministra te napore koje ulažu u vlastitim resorima.
Kako Bosna i Hercegovina ima Ugovor o slobodnoj trgovini s Turskom, u toku dana će biti zatraženo odobrenje izvozne kote za BiH od 50.000 tona, kazao je također Košarac.
Od drugih tema s današnjeg sastanka, definisan je, po njegovim riječima, zajednički sadržaj zakona o organizaciji tržišta vina. Veoma je važno da ga Bosna i Hercegovina usvoji budući da je preuzeta evropska direktiva prema kojoj bh. vinari, od 2024. godine ne bi mogli izvoziti proizvode na tržište Evropske unije bez zakona s evropskim standardima.
– Vjerujem da će u narednih 15-ak dana, kroz sve procedure koje definišu donošenje propisa na nivou institucija Bosne i Hercegovine, biti upućen taj zahtjev – kazao je Košarac.
Od ostalih usaglašenih pitanja na sastanku, izdvojio je dogovor o zajedničkim nastojanjima u narednim mjesecima na otvaranju ‘zelenog koridora’ za poljoprivredne proizvode iz Bosne i Hercegovine ka tržištu Evropske unije. O tome će, najavio je Košarac, biti riječi i s drugim ministarstvima odnosno institucijama.
Danas je razgovarano i o pitanju Otvorenog Balkana jer je, po njegovim riječima, važno da se proizvodi iz Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine nalaze na regionalnim tržištima.
Usaglašeno je da će resori čiji su ministri bili učesnici današnjeg sastanka raditi na analizi prednosti i eventualno, nedostataka tog modela za koji u RS-u ima raspoloženja, dok su Federaciji BiH različiti stavovi, ali zajedički rad će omogućiti da poslovna zajednica može saznati činjenice vezane za ovaj model.
Federani ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić izjavio je da na idućem sastanku, nakon što je danas ispopljen visok stepen saglasnosti, primjerice, o propisima koji se odnose na vinarstvo, očekuje da budu otvorena pitanja zakonodavstva o hrani, veterinarstvu i poljoprivredi.
– Vjerujem da svako donošenje bilo kojeg propisa, kao što je ovaj današnji, o vinu, gdje smo usaglasili određena rješenja, ide u korist poljiprivrednim proizvođačima u Bosni i Hercegovini koji se bave tim djelatnostima. Kad je riječ o aktuelnoj godini, poskupljenju mineralnih đubriva, repromaterijala u proljetnoj sjetvi – sigurno je i da nikad nisu bili veći budžeti na svim nivoima. Današnja tema, o mineralnim đubrivima, zasigurno će doprinijeti da osiguramo količine i manje cijene tih đubriva u ovoj proljetnoj sjetvi. Koliko poljoprivrednici imaju podršku, toliko će biti jeftiniji proizvodi za sve građane Bosne i Hercegovine. Proizvodnja hrane je prioritet za svaku zemlju i ja se nadam da će ovo što čine Minitarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa te entitetska ministarstva, kao i kantonalna, uz podrške koje dajemo, ublažiti sva ta poskupljenja i održati proizvodnju hrane onakvu kakvu imamo, garantovati njenu održivost, ali zasigurno, otvoriti i perspektive daljnjeg razvoja – istakao je Dedić.
Ministar poljiprivrede Republike Srpske Boris Pašalić je nakon sastanka izjavio da je ispoljena saglasnost o zajedničkim problemima koje treba zajednički i rješavati.
– U tom smislu smo dogovorili da ćemo se sresti ponovo već za desetak dana, s nekim novim temama – naveo je.
Po Pašalićevim riječima, veoma je dobro što su danas otklonjene prepreke od ranije kad je riječ o zakonu koji se odnosi na vinarstvo.
– Nadam se da ćemo nastaviti u tom duhu. Svako iz svog domena će sigurno reagovati na ovu situacija s đubrivima. Vlada Republike Srpske je išla jučer s nekim novim mjerama – rekao je Pašalić i također ocijenio pozitivno današnji sastanak te ponovio da očekuje takav razvoj događaja i ubuduće.
Biznis.ba / FENA