NJUJORK – Cijene zlata bi mogle da završe godinu za čak deset odsto iznad trenutnih nivoa zbog potencijalnog smanjenja stope, rekli su stratezi UBS-a, uprkos padu početkom 2024. godine.
U bilješci UBS-a su nedavna kretanja cijena opisana kao „mala“ u kontekstu porasta plemenitog metala od 15 odsto do 2023. i kaže se da „moć politike Feda ne treba potcjenjivati“, piše Seebiz.
Zlatne poluge ostaju iznad psihološkog nivoa od 2.000 dolara po unci, rekli su stratezi UBS-a, predviđajući porast na 2.250 dolara za uncu do kraja godine, uprkos kratkoročnoj volatilnosti.
Analitičari Scotiabanke zadržali su opreznije izglede, ali su više revidirali svoje smjernice za cijene. U saopštenju oni su rekli da su usvojili više cijene zlata i srebra za ovu i sljedeću godinu i pomjerili svoju prognozu zlata na kraju godine na 2.000 dolara po unci, sa 1.900 dolara za uncu ranije.
Na cijene zlata mogu uticati faktori uključujući geopolitičku nestabilnost i neizvesnost tržišta — što može povećati privlačnost poluga kao sredstva „sigurnog utočišta“ — i kamatne stope, koje mogu učiniti investicije sa većim prinosom privlačnijim kada se naplate.
Tržišta su sve nesigurnija da će Fed početi da smanjuje kamatne stope u martu. Trenutne cijene smanjuju vjerovatnoću na oko 48 odsto, prema CME-ovom FedWatch alatu, sa čak 81 odsto prije nešto više od nedjelju dana. To je uz dvije ključne najave o ekonomskom rastu SAD u četvrtom tromjesečju i indeksu potrošačkih cijena koje tek treba da dođu ove nedelje.
Investitori, takođe, prate predstojeće sastanke o monetarnoj politici u Banci Japana u utorak i Evropskoj centralnoj banci u četvrtak.
Zlato je krajem prošle godine dostiglo nekoliko rekordnih vrijednosti i dostiglo rekordnu vrijednost od 2.078 dolara po unci, prema Svjetskom savjetu za zlato. Analitičari su povećanje povezivali sa očekivanjima kamatnih stopa i globalnom nestabilnošću koja proističe iz sukoba između Izraela i Hamasa.Biznis.rs
Objava Analitičari predviđaju rast cijene zlata od deset odsto prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.