[ad_1]
Ministar privrede u Vladi Zeničko-dobojskog kantona Samir Šibonjić govorio je o poticajima privredi, izdavanju koncesija kao i proizvodnji i upotrebi solarne energije.
Čime ste se ravnali kada ste odlučili povećati poticaje i na šta će se oni odnositi?
- Kada je u pitanju budžet Zeničko-dobojskog kantona za poticaj privredi usvojen je u rekordnom roku, u iznosu od 8,3 miliona KM. Četiri i po miliona KM će ići direktno za poticaj naših privrednih subjekata, a ostalo planiramo investirati za rast i razvoj industrijskih zona. Na teritoriji našeg kantona, kada su u pitanju sami poticaji, mi smo stavili fokus na davanje šanse Start up projektima, jer znamo i sami za problem odlaska mladih sa naših prostora. Kroz Start up i IT sektor, kojim se bavi veliki broj mladih osoba, velika sredstva smo izdvojili i za razvoj turističkih destinacija. Imamo razvijenu metalnu industriju, drvnoprerađivačku, prehrambenu, tekstilnu i želimo da to prezentujemo na sajmovima – kazao je Šibonjić.
Svakako, realni sektor je onaj koji obilježava Zeničko-dobojski kanton i jako je teško promijeniti tu privrednu sliku. Vi ste u posljednje vrijeme često zagovarali i zagovarate izmjenu zakona, kada je u pitanju proizvodnja solarne energije koja postaje sve više atraktivna i potrebna?
- Slažem se. Mi smo na usluzi našim privrednicima. Privreda je motor društva. Zbog velike potražnje, privredni subjekti se nama obraćaju s tim kako žele investirati svoja sredstva. Dugo traje samo pokretanje tih elektrana. U prošlom periodu imamo 340 novoosnovanih privrednih subjekata, koji se bave proizvodnjom električne energije, što je jako bitno za naš kanton. Kroz poticaje i povoljne kredite želimo da pomognemo našim privrednim subjektima da im se omoguće novi izvori finansiranja za postavljanje solarnih panela na hale. Zbog toga, resorno ministarstvo zahtjeva od federalnog ministarstva i Elektroprivrede FBiH da ubrzaju proces, odnosno da donesu zakon da olakšaju poslovanje naših privrednika – kazao je Šibonjić za Federalni radio.