Vijesti

Ovo bi moglo biti opasno za svjetsku ekonomiju: Kina frizira podatke o rastu?

Neki čak tvrde da drugo najveće svjetsko gospodarstvo ne samo da nije raslo, već se i smanjilo.

Prošlog mjeseca kineski Državni ured za statistiku izvijestio je da je zemlja premašila svoj ekonomski cilj od pet posto za 2023. I to sa stopom od 5,2 posto rasta BDP-a u uvjetima prilagođenim za inflaciju.

Time su nadmašena očekivanja Međunarodnog monetarnog fonda i drugih vodećih financijskih institucija. Kinesko gospodarstvo opterećeno je nizom problema, uključujući deflaciju, manji izvoz i pad tržišta dionica.

Stručnjaci već dugo sumnjaju u vjerodostojnost pekinških gospodarskih izvješća. Financijski analitičar Hideo Tamura, koji piše za japanske novine Sankei Shimbun, tvrdi da je Kina lažirala gospodarske brojke, piše Newsweek.

Tamura je svoju procjenu stvarnog kretanja kineskog gospodarstva usredotočio na nekretnine, neto izvoz i potrošnju stanovništva.

Kina – procjena pada BDP radi nekretnina

Nekretnine čine više od 10 posto kineskog BDP-a. Međutim, kada se uzmu u obzir povezani sektori, kao što je potražnja za električnim proizvodima, ta se brojka povećava na 30 posto. Na osnovi toga što su ulaganja na tržištu nekretnina pala 16,7 posto od 2022., Tamura zaključuje da je to srušilo BDP barem za pet postotnih poena.

Neto izvoz?

Što se tiče podataka o neto izvozu, Tamura je do svoje procjene došao oduzimanjem ukupnog uvoza od ukupnog izvoza. Neto izvoz smanjen je za gotovo trećinu u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Budući da ova kategorija čini oko tri posto kineskog BDP-a, izračunao je da je uzrokovala smanjenje kineskog BDP-a za jedan postotni bod.

Potrošnja kućanstava?

Treća kategorija, potrošnja kućanstava, čini gotovo 40 posto kineskog BDP-a. Ova se kategorija morala procijeniti iz maloprodaje proizvoda široke potrošnje. Jer službeni podaci nisu objavljeni. Tamura je to zaključio na temelju ukupne maloprodaje potrošačkih proizvoda. Projicirano je da će potrošnja kućanstava lani biti veća za 7,2 posto, što će povećati BDP za oko 2,8 posto.

Negativnu stopu inflacije, odnosno deflaciju, Tamura procjenjuje na jedan posto. Sveukupno, kineski BDP se, tvrdi on, smanjio za više od dva posto, prilagođen inflaciji, i više od tri posto, neprilagođen tome.

‘Krivotvorenje i prikrivanje informacija ne mogu pomoći, nego povećati rizik ulaganja u Kini’, upozorio je Tamura. Pozvao je japanske tvrtke koje se još uvijek nadaju kineskom gospodarskom oporavku da ‘potpuno odustanu od ulaganja u Kinu’ i vrate se kući.

‘Međunarodni financijski svijet u vezi s Kinom pun je laži i obmana, deflacijske recesije i negativnog rasta’, napisao je Tamura.

Upozorio je da će ‘kontrakcija i pad kineskog tržišta biti ozbiljan udarac međunarodnom financijskom kapitalu’ te je citirao izvješće Bloomberga iz 26. siječnja, u kojem je multinacionalna investicijska banka Citigroup savjetovala Kini da devalvira svoju valutu u odnosu na japansku, piše tportal.

(Haber.ba)